Skip to content
LOGOWANIE

43. rocznica strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

grupa osób pozuje do zdjęcia

W nocy, z 24 na 25 listopada 1981 r. studenci-podchorążowie Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej, w związku z planami włączenia uczelni pod przepisy o szkolnictwie wojskowym, proklamowali strajk okupacyjny, który został spacyfikowany 2 grudnia.

Dziś, w 43. rocznicę tych wydarzeń pod tablicami upamiętniającymi strajk z 1981 roku oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującymi się przy wejściu do Akademii Pożarniczej od ul. Juliusza Słowackiego, odbyła się uroczysta zbiórka.

Podczas zbiórki wieńce i wiązanki kwiatów złożyli:

  • Podsekretarz Stanu w Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pan Wiesław Leśniakiewicz,
  • komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski,
  • Dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego, st. bryg. dr inż. Dariusz Marczyński,\władze Akademia Pożarnicza z Rektorem-Komendantem, st. bryg. dr inż. Tomaszem Klimczakiem, prof. uczelni,
  • delegacja podchorążych Akademii Pożarniczej,
  • delegacja uczestników strajku z 1981 roku,
  • delegacja Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”,
  • delegacja OZ nr 2400 NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze w Akademii Pożarniczej.

Duchowe wsparcie w najtrudniejszych chwilach

Strajkujący studenci i kadra mogli w czasie tamtych dramatycznych wydarzeń liczyć na wsparcie duchowe bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jego obecność była symbolem nadziei i jedności, szczególnie podczas mszy świętej, którą odprawił w trakcie strajku. Słowa modlitwy i wiara, którą niósł ks. Popiełuszko, dodawały siły i przypominały o niezłomności ducha w walce o sprawiedliwość.

Historia odwagi i solidarności

Strajk, który rozpoczął się w nocy z 24 na 25 listopada 1981 roku, był jednym z kluczowych momentów walki o autonomię polskich uczelni mundurowych. Studenci wraz z kadrą, w pokojowy, ale stanowczy sposób, przeciwstawili się decyzjom władz centralnych, które chciały odebrać uczelni jej niezależność. Wydarzenia te zapisały się w historii jako symbol odwagi i solidarności.

Jeden z uczestników tamtych wydarzeń wspominał:
„W tamtych dniach liczyła się jedność. Na dachu zapaliliśmy znicze, które były symbolem naszego oporu i nadziei. Wiedzieliśmy, że ryzykujemy wiele – nasze kariery, a może nawet życie – ale czuliśmy, że walczymy o coś większego, coś, co ma znaczenie dla przyszłości nas wszystkich."

Pamięć, która trwa

Dzisiejsza uroczystość była okazją do oddania hołdu tym, którzy odważyli się stanąć w obronie swoich ideałów, narażając się na represje i niepewność. Ich determinacja, siła i wiara w sprawiedliwość są dla nas inspiracją do dziś.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uczcili tę ważną rocznicę i przypomnieli o wydarzeniach, które na zawsze wpisały się w historię naszej Uczelni i kraju. Pamięć o tych, którzy walczyli o wolność, godność i prawdę, pozostaje żywa.

foto: Tomasz Zamiela, Akademia Pożarnicza
tekst: mł. kpt. Paweł Morawski, Akademia Pożarnicza

Inne wpisy z podobnych kategorii

Wizyta Studentów Akademii Pożarniczej wraz z opiekunem BBN
Wizyta Studentów Akademii Pożarniczej wraz z opiekunem BBN
Studenci studiów dziennych Akademii Pożarniczej odwiedzili siedzibę Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas wizyty uczestniczy...
Seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we wrześniu 2024 roku”
Seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we wrześniu 2024 roku”
16 stycznia 2025 r. w murach naszej uczelni odbyło się seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we w...
Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Pożarniczej
Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Pożarniczej
W niedzielę 12 stycznia 2025 r. o godzinie 12:00 odbyła się Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołn...