Skip to content
LOGOWANIE
Kierunek Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

Kierunek Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

Studia pierwszego stopnia są dedykowane osobom z powołaniem technicznym, które chcą przyswoić wiedzę specjalistyczną w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczególnie kierunek polecany jest wszystkim tym, którzy planują uzyskać atrakcyjny zawód dający perspektywę rozwoju na wymagającym i konkurencyjnym rynku pracy. 

Internetowa Rekrutacja Kandydatów - IRK
irk.apoz.edu.pl

Obsługa rekrutacji 

  1. za pośrednictwem platformy IRK - zalecany 
  2. telefonicznie w godzinach 11:00 - 13:00
    22 89 65 998 

rekrutacja@apoz.edu.pl  

Akademia Pożarnicza 
ul. Słowackiego 52/54
01-629 Warszawa 

Rekrutacja

Internetowa Rekrutacja Kandydatów

Zapisz się Internetowa Rekrutacja Kandydatów

REKRUTACJA NA ROK AKADEMICKI 2025/2026

Informacje podstawowe 

Dla kogo - dla osób cywilnych 

Tytuł zawodowy nadawany absolwentom – inżynier

Przyporządkowanie do dyscyplin naukowych 

  • Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka - 60 %
  • Nauki o bezpieczeństwie - 40% 

Jednostka organizacyjna - Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności 

Kierunek studiów - bezpieczeństwo i higiena pracy

Formy studiów - stacjonarne i niestacjonarne 

Poziom kształcenia - studia pierwszego stopnia 

Profil kształcenia - praktyczny

Język wykładowy - polski 

Czas trwania - 7 semestrów (3,5 roku) 

Proces rekrutacji 
  1. Rekrutacja kandydatów na studia prowadzona jest w formie elektronicznej na stronie internetowej irk.apoz.edu.pl obsługiwanej przez system Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK). 
  2. Aby wziąć udział w procesie rekrutacji, kandydat zobowiązany jest do: 
    • założenia indywidualnego konta w systemie IRK oraz uzupełnienia wymaganych danych, niezbędnych do złożenia zgłoszenia rekrutacyjnego na studia;
    • dokonania zgłoszenia rekrutacyjnego na wybrany z oferty rodzaj studiów. 
  3. Indywidualne konto rekrutacyjne w systemie IRK jest głównym źródłem przekazywania kandydatowi informacji dotyczących postępowania rekrutacyjnego. Wiadomości umieszczone na indywidualnym koncie kandydata uznaje się za dostarczone i wiążące. 
  4. Dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, w celu rekrutacji.
Warunki rekrutacji 
  1. Na studia przyjmowane są wyłącznie osoby posiadające świadectwo dojrzałości.
  2. W postępowaniu rekrutacyjnym będą uwzględniane wyniki z części pisemnej egzaminu dojrzałości z przedmiotów: 
    • matematyka; 
    • język obcy; 
    • biologia, albo fizyka, albo chemia, albo wiedza o społeczeństwie albo informatyka. 
  3. W przypadku świadectwa dojrzałości uzyskanego od roku 2005 (dot. liceów) lub od roku 2006 (dot. techników) – tzw. „nowa matura”, na którym brak jest wyniku z następujących przedmiotów: biologia, albo fizyka, albo chemia, albo wiedza o społeczeństwie albo informatyka, przyjmuje się jako liczbę punktów wartość zero.
  4. W przypadku świadectwa dojrzałości uzyskanego do roku 2004 (dot. liceów) lub do roku 2005 (dot. techników) – tzw. „stara matura”, na którym brak jest ocen z przedmiotów wymaganych, dokonuje się przeliczenia na „wynik maturalny” oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej w sposób, o którym mowa dalej, z zastrzeżeniem, że “wynik maturalny” przemnożony jest przez współczynnik 0,8.
Przeliczanie punktów 
  1. W przypadku świadectwa dojrzałości uzyskanego od roku 2005 (dot. liceów) lub od roku 2006 (dot. techników) – tzw. „nowa matura”, na którym brak jest wyniku z następujących przedmiotów: biologia, albo fizyka, albo chemia, albo wiedza o społeczeństwie albo informatyka, przyjmuje się jako liczbę punktów wartość zero.
  2. Przeliczanie punktów z egzaminu dojrzałości zdawanego od roku 2005 (dot. liceów) lub roku 2006 (dot. techników) – tzw. „nowa matura”, następuje wg wzoru:

    PR za przedmiot = wynik maturalny × waga poziomu × waga przedmiotu

    gdzie:  

    • Wynik maturalny - wynik maturalny z części pisemnej wyrażony w skali punktowej wynikający w stosunku 1:1 ze skali procentowej; 
    • Waga poziomu*: 
        • poziom podstawowy - 0,5
        • poziom rozszerzony - 1,0
        • poziom dwujęzyczny - 1,4 (dotyczy wyłącznie wyniku maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym)

    *Jeżeli kandydat posiada na świadectwie dojrzałości w części pisemnej z przedmiotu wymaganego wynik z poziomu rozszerzonego i podstawowego, to podstawą naliczenia punktów rekrutacyjnych za ten przedmiot jest wynik dający większą liczbę punktów.

    • Waga przedmiotu: 
        • matematyka - 1,0 
        • język obcy - 0,5 
        • biologia - 0,7*
        • fizyka - 0,9*
        • chemia - 0,8*
        • wiedza o społeczeństwie - 0,6*
        • informatyka - 0,7*

    *przedmioty dodatkowe - podstawą do naliczania sumy punktów rekrutacyjnych jest przedmiot dający kandydatowi największą liczbę punktów rekrutacyjnych.

  3. W przypadku świadectwa dojrzałości uzyskanego do roku 2004 (dot. liceów) lub do roku 2005 (dot. techników) – tzw. „stara matura”, na którym brak jest ocen z przedmiotów wymaganych, dokonuje się przeliczenia na „wynik maturalny” oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej w sposób, o którym mowa dalej, z zastrzeżeniem, że “wynik maturalny” przemnożony jest przez współczynnik 0,8.
  4. Przeliczanie punktów z egzaminu dojrzałości zdawanego do roku 2004 (dot. liceów) lub do roku 2005 (dot. techników) - tzw. „stara matura”, następuje zgodnie z poniższą tabelą:
    Ocena z pisemnego egzaminu dojrzałości skala 3-5  Ocena z pisemnego egzaminu dojrzałości skala 2-6  Wynik maturalny  
    5,06,0100
    --------------------------------5,080
    4,04,060
    --------------------------------- 3,040
    3,02,020 
  5. Gdy kandydat zdaje maturę na obu poziomach z danego przedmiotu i/lub posiada wyniki maturalne z kilku języków lub przedmiotów dodatkowych, Komisja Rekrutacyjna wylicza sumę punktów rekrutacyjnych PR na podstawie PR z poszczególnych przedmiotów w najkorzystniejszej dla kandydata konfiguracji.
  6. Sposób przeliczania ocen ze świadectw i dyplomów równorzędnych świadectwu polskiej szkoły średniej, wydanych za granicą stanowi Załącznik nr 4 do uchwały nr 13/06/2024 Senatu APoż z dnia 19.06.2024 r.
  7. Listę rankingową kandydatów tworzy się na podstawie sumy punktów rekrutacyjnych PR z matematyki, języka obcego nowożytnego oraz biologia, albo fizyka, albo chemia, albo wiedza o społeczeństwie albo informatyka.
  8. W przypadku uzyskania przez kandydatów takiej samej sumy punktów rekrutacyjnych po przeliczeniu wyników z matur, o zajęciu wyższej pozycji na liście rankingowej decydować będzie wyższy wynik na świadectwie dojrzałości w kolejności z: 
    • matematyki, 
    • biologia, albo fizyka, albo chemia, albo wiedza o społeczeństwie albo informatyka,
    • języka obcego nowożytnego.
  1.  
Potwierdzanie efektów uczenia się   
  1. W stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się zastosowanie mają postanowienia właściwej uchwały Senatu Akademii Pożarniczej w sprawie organizacji potwierdzania efektów uczenia się. 
  2. W celu potwierdzenia efektów uczenia się kandydat powinien złożyć do APoż właściwą dokumentację w terminie od 1 do 31 marca roku kalendarzowego, w którym będzie ubiegał się o przyjęcie na studia.
  3. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji dotyczącej potwierdzenia efektów uczenia się, obowiązują terminy rekrutacji. 
  4. Do osób, które ubiegają się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie stosuje się wymogu posiadania wyników na świadectwie dojrzałości z wymaganych przedmiotów i ich przeliczania. 
  5. Liczba osób przyjęta na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie może przekraczać 10% limitu przyjęć na pierwszy rok studiów.
Wymagane dokumenty 
  1. Aby wziąć udział w procesie rekrutacji na wybrany rodzaj studiów, kandydat zobowiązany jest do: 
    • założenia konta w systemie IRK oraz uzupełnienia wymaganych danych, niezbędnych do złożenia zgłoszenia rekrutacyjnego na studia,
    • wczytania do IRK skanu świadectwa dojrzałości (wydanego przez OKE lub w przypadku matury sprzed 2005 dot. liceów i sprzed 2006 dot. techników przez szkołę) - wszystkie strony dokumentu w jednym pliku pdf,
    • wczytania do IRK skanu decyzji w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydanej przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się - w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie się na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się,
    • wczytania do IRK elektronicznej wersji kolorowej fotografii na białym tle - zdjęcie kandydata powinno spełniać wymagania, jak zdjęcie do dowodu osobistego,
    • złożenia w systemie IRK zgłoszenie rekrutacyjne na wybrany rodzaj studiów,
    • uiszczenia opłaty rekrutacyjnej w terminie do dnia zakończenia rekrutacji- na rachunek bankowy wskazany w indywidualnym koncie rekrutacyjnym w systemie IRK – po prawidłowym zapisie na studia,
    • w przypadku kandydatów niepełnoletnich - wczytania do IRK oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w rekrutacji oraz podjęcie studiów podpisanego własnoręcznie przez rodzica/opiekuna prawnego (oświadczenie do pobrania na koncie IRK).
  2. Po wpisaniu kandydata na listę zakwalifikowanych do dalszego procesu rekrutacji, kandydat w wyznaczonym przez Komisję Rekrutacyjną terminie dostarcza do APoż: 
    • podanie do Rektora-Komendanta APoż - formularz wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany i własnoręcznie podpisany,
    • oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości – wydany przez OKE lub w przypadku matury sprzed 2005 dot. liceów i sprzed 2006 dot. techników przez szkołę,
    • oryginał decyzji w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydanej przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się – dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie się na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się,
    • deklarację uiszczania czesnego (dotyczy tylko studiów niestacjonarnych) - formularz wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany i własnoręcznie podpisany,
    • zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do podjęcia nauki w APoż,
    • w przypadku kandydatów niepełnoletnich – oryginał oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w rekrutacji oraz podjęcie studiów podpisany własnoręcznie przez rodzica/opiekuna prawnego.
  3. Niedopełnienie formalności, o których mowa wyżej, traktowane jest przez Komisję Rekrutacyjną jako rezygnacja z udziału w procesie rekrutacji na studia. 
Terminy rekrutacji 
 I nabór II nabór 
rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń 02.06.2025 r. 25.08.2025 r. 
zakończenie przyjmowania zgłoszeń 20.07.2025 r. 14.09.2025 r. 
ogłoszenie wyników wstępnej kwalifikacji  25.07.2025 r.17.09.2025 r.
dostarczenie oryginałów dokumentów przez osoby zakwalifikowane *28.07-07.08.2025 r.18-24.09.2025 r.
dostarczenie oryginałów dokumentów przez osoby za listy rezerwowej *11-13.08.2025 r.18-24.09.2025 r.
ogłoszenie wyników 14.08.2025 r.25.09.2025 r.

* zgodnie z harmonogramem przesłanym za pomocą platformy IRK

Opłata rekrutacyjna 

Koszt - 85,00 zł 

Numer konta – zostanie podany w zakładce "Płatności" w indywidualnym koncie kandydata, po złożeniu zgłoszenia rekrutacyjnego 

Termin – do ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń rekrutacyjnych 

Opłaty za studia 
  • studia stacjonarne są nieodpłatne
  • studia niestacjonarne są płatne
  • koszt studiów oraz informacje o innych płatnościach określone są we właściwym Zarządzeniu Rektora-Komendanta APoż (zakładka "Podstawy prawne")
Opis

Zapraszamy do studiowania na kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

„Dbałość o swoje zdrowie i najbliższych w miejscu pracy to klucz do szczęśliwego i bezpiecznego życia”

Jeśli pragniesz być najlepszym specjalistą, spełniać swoje marzenia zawodowe, być poszukiwanym na rynku pracy, obudzić w sobie potencjał do czynienia rzeczy nietuzinkowych, to ukończenie studiów na kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy daje Tobie taką możliwość.

Proponujemy dla Ciebie studia I stopnia, po których uzyskujesz tytuł inżyniera, a po ich ukończeniu możesz kontynuować swoją naukę na studiach II stopnia, uzyskując tytuł magistra inżyniera. Możesz studiować stacjonarnie (zajęcia od poniedziałku do czwartku) lub niestacjonarnie (od piątku do niedzieli).

Czy wiesz, na jakie zagrożenia w miejscu pracy jesteś narażony Ty, Twoi rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, sąsiedzi itd.?

Czy wiesz, jak ochronić siebie i innych przed tymi zagrożeniami?

Czy można zapobiec wypadkom przy pracach w domach oraz miejscu pracy?

Czy możesz w ramach BHP realizować swoje dotychczasowe pasje i zainteresowania?

Na te i inne ważne pytania znajdziesz odpowiedź, studiując kierunek Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Akademii Pożarniczej.

A dlaczego w Akademii Pożarniczej i na tym kierunku?

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce uczelnią, która w sposób profesjonalny od wielu lat kształci w zakresie bhp i ochrony przeciwpożarowej.
  2. Program studiów zapewnia zdobycie wielu umiejętności i kompetencji poszukiwanych na rynku pracy w zakresie obsługi bhp i p.poż.
  3. Dajemy prestiżowy, stabilny i atrakcyjny finansowo zawód.
  4. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych, z wieloletnim stażem dydaktycznym i naukowym nauczycieli akademickich oraz ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy spoza uczelni.
  5. Możesz być „Behapowcem” w ochronie zdrowia, branży fitness, w budownictwie, w przemyśle farmaceutycznym, stoczniowym, w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie itd.
  6. Specjaliści od spraw BHP potrzebni są w każdej części kraju, wszędzie tam, gdzie prowadzona jest aktywność zawodowa człowieka.

Uzyskasz między innymi umiejętności:

  • prowadzenia szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • analizowania danych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komputerowych SPSS TECHNOLOGY JUNIOR EXPERT,
  • udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Są to studia praktyczne z dużą ilością godzin przeznaczonych na praktyki zawodowe. Praktyki zawodowe odbywają się w różnorodnych pod kątem zagrożeń przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych między innymi:

  • Metro Warszawskie Sp. z o.o.,
  • Mostostal,
  • Młyny Polskie,
  • DJChem Chemicals Poland S. A.,
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji,
  • KADIMEX,
  • Grupa Azoty,
  • Jeronimo Martins Polska S.A.,
  • PKP Cargo,
  • Akzo Nobel Cecorative Paints,
  • CIOP-PIB.

Potencjalne miejsca pracy dla Ciebie:

  • przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe w działach zajmujących się sprawami bhp,
  • jednostki ochrony przeciwpożarowej,
  • laboratoria zajmujące się badaniem czynników środowiska pracy,
  • instytucje kontroli i nadzoru nad warunkami pracy.

Absolwenci kierunku BHP pracują między innymi w: Jeronimo Martins Polska S.A., Danone S.A., Astri Polska, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, InterRisk, PZU S.A., DJChem Chemicals Poland S. A., SEKA S.A., CIOP-PIB.

Droga/i Kandydatko/cie jeśli chcesz rozwijać swoją wiedzę w zakresie inżynierii bezpieczeństwa pracy i związać swoją karierę zawodową z tą problematyką, to studiowanie w Akademii Pożarniczej na kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy daję Tobie taką możliwość. Zapraszamy !!!!!

Potencjalne miejsce pracy   

Absolwent kierunku może znaleźć zatrudnienie w: 

  • przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych w działach zajmujących się sprawami bhp;
  • jednostkach ochrony przeciwpożarowej;
  • laboratoriach zajmujących się badaniem czynników środowiska pracy;
  • instytucjach kontroli i nadzoru na warunkami pracy.
Sylwetka absolwenta 

 Absolwent: 

  1. Posiada ogólną wiedzę z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, a także umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej w służbie BHP z zachowaniem zasad prawnych i etycznych
  2. Posiada wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w następujących zagadnieniach:
    • z zakresu matematyki, fizyki, chemii, mechaniki, wytrzymałości materiałów i innych dziedzin nauki stanowiących istotę przedmiotów kluczowych dla kierunku Bezpieczeństwo i higiena pracy, niezbędną do formułowania i rozwiązywania typowych, prostych zadań inżynierskich;
    • z zakresu stosowania podstawowych metod analitycznych, technik i narzędzi służących rozwiązywaniu zadań inżynierskich związanych z bezpieczeństwem konstrukcji, urządzeń i instalacji;
    • nowoczesnych systemów teleinformatycznych stanowiących podstawę organizacji łączności i alarmowania w działaniach służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych służb;
    • zasad projektowania stanowisk pracy z uwzględnieniem wymagań ergonomii i fizjologii pracy; norm oraz wytycznych do projektowania przestrzeni pracy;
    • z zakresu rozpoznawania i identyfikowania zagrożeń oraz przyczyn zjawisk niepożądanych w szczególności zagrożeń pożarowych, wybuchowych, zagrożeń elektrycznych i elektromagnetycznych, zagrożeń mechanicznych, fizycznych, chemicznych, biologicznych, związanych z awariami przemysłowymi; a także zagadnień o sposobach zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz sposobach gaszenia pożarów, a także likwidacji skażeń;
    • dotyczących zasad planowania, organizowania, wykonywania i kontrolowania działań służby bhp, i ochrony p.poż.;
    • w obszarze metodologii prowadzenia szkoleń w zakresie bhp i ppoż. na różnych stanowiskach pracy;
    • dotyczących międzynarodowych standardów regulujących zagadnienia jakości, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska;
    • związanych z identyfikacją, analizą, oceną i hierarchizacją ryzyka w bezpieczeństwie i higienie pracy oraz analizą niezawodności i skuteczności elementów systemów bezpieczeństwa;
    • z zakresu ekonomii i instrumentów finansowych oraz prawnych, organizacyjnych i ekonomicznych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem mikroprzedsiębiorstw i działalności jednoosobowej;
    • w zakresie prawa krajowego i międzynarodowego w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska;
    • dotyczących aspektów prawnych, praw i obowiązków pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, współpracy z innymi służbami i organami sprawującymi nadzór i kontrolę nad warunkami pracy;
    • związanych z planowaniem, wdrażaniem i utrzymywaniem systemów zarządzania bhp oraz przeprowadzaniem audytów w tym zakresie;
    • dotyczących zasad wprowadzania na rynek wyrobów podlegających ocenie zgodności oraz zasad funkcjonowania nadzoru rynku w Polsce i Unii Europejskiej.
    • posiada kwalifikacje oraz niezbędną do pracy wiedzę, aby pracować w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych w działach zajmujących się sprawami bhp, w urzędach administracji publicznej, w laboratoriach zajmujących się badaniem czynników środowiska pracy, w organach nadzoru nad warunkami pracy oraz prowadzić własną działalność;
  3. w czasie swojej nauki otrzyma:
    • potwierdzenie nabycia umiejętności analitycznych – SPSS TECHNOLOGY JUNIOR EXPERT poświadczanych przez Predictive Solutions,
    • potwierdzenie nabycia umiejętności udzielania pierwszej pomocy medycznej,
    • potwierdzenie nabycia umiejętności dydaktycznych do prowadzenia szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Podstawy prawne