
Kierunek Bezpieczeństwo i Higiena Pracy
BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY
Studia pierwszego stopnia są dedykowane osobom z powołaniem technicznym, które chcą przyswoić wiedzę specjalistyczną w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczególnie kierunek polecany jest wszystkim tym, którzy planują uzyskać atrakcyjny zawód dający perspektywę rozwoju na wymagającym i konkurencyjnym rynku pracy.
Internetowa Rekrutacja Kandydatów - IRK |
Obsługa rekrutacji |
Akademia Pożarnicza |
Rekrutacja
Internetowa Rekrutacja Kandydatów
Jak dokonać zapisu na studia?
Informacje podstawowe
Dla kogo - dla osób cywilnych
Tytuł zawodowy nadawany absolwentom – inżynier
Przyporządkowanie do dyscyplin naukowych:
- Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka - 60 %
- Nauki o bezpieczeństwie - 40%
Jednostka organizacyjna - Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności
Kierunek studiów - bezpieczeństwo i higiena pracy
Formy studiów - stacjonarne i niestacjonarne
Poziom kształcenia - studia pierwszego stopnia
Profil kształcenia - praktyczny
Język wykładowy - polski
Limit miejsc:
- Studia stacjonarne – 36
- Studia niestacjonarne - 36
Czas trwania - 7 semestrów (3,5 roku)
Proces rekrutacji
- Rekrutacja kandydatów na studia prowadzona jest w formie elektronicznej na stronie internetowej irk.apoz.edu.pl obsługiwanej przez system Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK).
- Aby wziąć udział w procesie rekrutacji, kandydat zobowiązany jest do:
- założenia konta w systemie IRK oraz uzupełnienia wymaganych danych, niezbędnych do zapisu na studia;
- dokonania zapisu na wybrany z oferty rodzaj studiów.
- Indywidualne konto rekrutacyjne w systemie IRK jest głównym źródłem przekazywania kandydatowi informacji dotyczących postępowania rekrutacyjnego. Wiadomości umieszczone na indywidualnym koncie kandydata uznaje się za dostarczone i wiążące.
- Dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, w celu rekrutacji.
- Decyzję dotyczącą określenia minimalnej liczby osób wymaganych do uruchomienia kierunku studiów podejmuje Rektor-Komendant APoż.
Warunki rekrutacji
- Na studia przyjmowane są wyłącznie osoby posiadające świadectwo dojrzałości.
- W postępowaniu rekrutacyjnym będą uwzględniane wyniki z części pisemnej egzaminu dojrzałości z przedmiotów:
- matematyka;
- język obcy;
- informatyka albo biologia, albo fizyka, albo chemia, albo wiedza o społeczeństwie.
- W przypadku świadectwa dojrzałości, na którym brak jest wyników z następujących przedmiotów: informatyka albo biologia, albo fizyka, albo chemia, albo wiedza o społeczeństwie, przyjmuje się jako liczbę punktów wartość zero.
Przeliczanie punktów
- Punkty rekrutacyjne PR z danego przedmiotu obliczane są wg wzoru: PR za przedmiot = wynik maturalny x waga poziomu x waga przedmiotu gdzie:
- wynik maturalny - wynik maturalny z części pisemnej wyrażony w skali punktowej wynikający w stosunku 1:1 ze skali procentowej;
- waga poziomu:
- poziom podstawowy - 0,7
- poziom rozszerzony - 1,0
- waga przedmiotu:
- matematyka - 1,0
- informatyka albo biologia, albo fizyka, albo chemia, albo wiedza o społeczeństwie - 0,8
- język obcy - 0,5
- W przypadku kandydatów ze starą maturą (sprzed 2005 dot. liceów i sprzed 2006 dot. techników) oceny z pisemnego egzaminu dojrzałości wyrażone w skali oceniania od 3 do 5 albo od 2 do 6 przelicza się na „wynik maturalny” zgodnie z poniższą tabelą:
Ocena z pisemnego egzaminu dojrzałości skala 3-5 | Ocena z pisemnego egzaminu dojrzałości skala 2-6 | Wynik maturalny |
5,0 | 6,0 | 100 |
-------------------------------- | 5,0 | 80 |
4,0 | 4,0 | 60 |
--------------------------------- | 3,0 | 40 |
3,0 | 2,0 | 20 |
- W przypadku kandydatów ze starą maturą (sprzed 2005 dot. liceów i sprzed 2006 dot. techników), którzy na egzaminie dojrzałości nie posiadają ocen z przedmiotów wymaganych, dokonuje się przeliczenia na „wynik maturalny” oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej w sposób, o którym mowa w pkt. 2 z zastrzeżeniem, że “wynik maturalny” przemnożony jest przez współczynnik 0,8.
- Gdy kandydat zdaje maturę na obu poziomach z danego przedmiotu i/lub posiada wyniki maturalne z kilku języków lub przedmiotów dodatkowych, Komisja Rekrutacyjna wylicza sumę punktów rekrutacyjnych PR na podstawie wyników z poszczególnych przedmiotów w najkorzystniejszej dla kandydata konfiguracji.
- Sposób przeliczania ocen ze świadectw i dyplomów równorzędnych świadectwu polskiej szkoły średniej, wydanych za granicą stanowi Załącznik nr 3 do uchwały nr 17/06/2022 Senatu SGSP z dnia 22.06.2022 r.
- Listę rankingową kandydatów tworzy się na podstawie sumy punktów rekrutacyjnych PR z matematyki, języka obcego oraz wiedzy o społeczeństwie albo geografii, albo historii, albo informatyki.
- W przypadku uzyskania identycznej sumy punktów rekrutacyjnych po przeliczeniu wyników z matur, o zajęciu wyższej pozycji na liście rankingowej decydować będą wyższe wyniki na świadectwie dojrzałości z pierwszeństwem:
- matematyki,
- informatyki, albo biologii, albo fizyki, albo chemii, albo wiedzy o społeczeństwie,
- języka obcego.
Potwierdzanie efektów uczenia się
- W stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się stosuje się postanowienia właściwej uchwały Senatu Akademii Pożarniczej w sprawie organizacji potwierdzania efektów uczenia się.
- Terminem na złożenie właściwej dokumentacji w celu potwierdzenia efektów uczenia się jest 01.03.2023 r. – 31.03.2023 r.
- Po uzyskaniu pozytywnej decyzji dotyczącej potwierdzenia efektów uczenia się, obowiązują podane terminy rekrutacji.
- Do osób, które ubiegają się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie stosuje się wymogu posiadania wyników na świadectwie dojrzałości z wymaganych przedmiotów i ich przeliczania.
- Liczba osób przyjęta na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie może przekraczać 10% limitu przyjęć na pierwszy rok studiów.
Terminy rekrutacji
| I nabór | II nabór |
rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń | 05.06.2023 r. | 14.08.2023 r. |
zakończenie przyjmowania zgłoszeń | 14.07.2023 r. | 15.09.2023 r. |
ogłoszenie wyników wstępnej kwalifikacji | 21.07.2023 r. | 20.09.2023 r. |
dostarczenie oryginałów dokumentów ** | 24.07 - 04.08.2023 r. | 21.09 - 22.09.2023 r. |
ogłoszenie wyników | 09.08.2023 r. | 26.09.2023 r. |
** zgodnie z harmonogramem przesłanym za pomocą platformy IRK osobom wstępnie zakwalifikowanym
Wymagane dokumenty
- Aby wziąć udział w procesie rekrutacji na wybrany rodzaj studiów, kandydat zobowiązany jest do:
- wczytania skanu świadectwa dojrzałości (wydanego przez OKE lub w przypadku matury sprzed 2005 dot. liceów i sprzed 2006 dot. techników przez szkołę) - wszystkie strony dokumentu w jednym pliku pdf;
- wczytania skanu decyzji w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydanej przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się - w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie się na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się;
- wczytania elektronicznej wersji kolorowej fotografii na białym tle - zdjęcie kandydata powinno spełniać te same wymagania, co zdjęcie do dowodu osobistego;
- zapisu na wybrany rodzaj studiów;
- uiszczenia opłaty rekrutacyjnej - na rachunek bankowy wskazany w indywidualnym koncie rekrutacyjnym – po prawidłowym zapisie na studia.
- Po wpisaniu kandydata na listę wstępnie zakwalifikowanych, kandydat w wyznaczonym przez komisję rekrutacyjną terminie dostarcza do Apoż:
- podanie do Rektora-Komendanta Apoż - formularz wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany i własnoręcznie podpisany;
- oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości – wydany przez OKE lub w przypadku matury sprzed 2005 dot. liceów i sprzed 2006 dot. techników przez szkołę;
- oryginał decyzji w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydanej przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się – dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie się na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się;
- deklarację uiszczania czesnego (dotyczy tylko studiów niestacjonarnych) - formularz wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany i własnoręcznie podpisany.
- Niedopełnienie formalności, o których mowa wyżej traktowane jest przez komisję rekrutacyjną jako rezygnacja z udziału w procesie rekrutacji na studia.
Opłata rekrutacyjna
Koszt - 85,00 PLN
Numer konta – zostanie podany w zakładce "Płatności" w indywidualnym koncie kandydata, po złożeniu zgłoszenia rekrutacyjnego
Termin – do ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń rekrutacyjnych
Opłaty za studia
Studia stacjonarne są nieodpłatne
Studia niestacjonarne są płatne
Koszt studiów oraz pozostałe opłaty związane z procesem studiowania określone zostały w Uchwale Senatu APoż
Podstawy prawne
- Warunki rekrutacji – Uchwała Senatu SGSP
- Sposób przeliczania ocen zagranicznych – Załącznik do Uchwały Senatu SGSP
- Szczegółowe zasady pobierania opłat – Uchwała Senatu SGSP
- Szczegółowe terminy rekrutacji – Decyzja Rektora-Komendanta SGSP
- Wysokość opłaty rekrutacyjnej – Zarządzenie Rektora-Komendanta SGSP
Sylwetka absolwenta
Absolwent:
- Posiada ogólną wiedzę z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, a także umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej w służbie BHP z zachowaniem zasad prawnych i etycznych
- Posiada wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w następujących zagadnieniach:
- z zakresu matematyki, fizyki, chemii, mechaniki, wytrzymałości materiałów i innych dziedzin nauki stanowiących istotę przedmiotów kluczowych dla kierunku Bezpieczeństwo i higiena pracy, niezbędną do formułowania i rozwiązywania typowych, prostych zadań inżynierskich;
- z zakresu stosowania podstawowych metod analitycznych, technik i narzędzi służących rozwiązywaniu zadań inżynierskich związanych z bezpieczeństwem konstrukcji, urządzeń i instalacji;
- nowoczesnych systemów teleinformatycznych stanowiących podstawę organizacji łączności i alarmowania w działaniach służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych służb;
- zasad projektowania stanowisk pracy z uwzględnieniem wymagań ergonomii i fizjologii pracy; norm oraz wytycznych do projektowania przestrzeni pracy;
- z zakresu rozpoznawania i identyfikowania zagrożeń oraz przyczyn zjawisk niepożądanych w szczególności zagrożeń pożarowych, wybuchowych, zagrożeń elektrycznych i elektromagnetycznych, zagrożeń mechanicznych, fizycznych, chemicznych, biologicznych, związanych z awariami przemysłowymi; a także zagadnień o sposobach zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz sposobach gaszenia pożarów, a także likwidacji skażeń;
- dotyczących zasad planowania, organizowania, wykonywania i kontrolowania działań służby bhp, i ochrony p.poż.;
- w obszarze metodologii prowadzenia szkoleń w zakresie bhp i ppoż. na różnych stanowiskach pracy;
- dotyczących międzynarodowych standardów regulujących zagadnienia jakości, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska;
- związanych z identyfikacją, analizą, oceną i hierarchizacją ryzyka w bezpieczeństwie i higienie pracy oraz analizą niezawodności i skuteczności elementów systemów bezpieczeństwa;
- z zakresu ekonomii i instrumentów finansowych oraz prawnych, organizacyjnych i ekonomicznych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem mikroprzedsiębiorstw i działalności jednoosobowej;
- w zakresie prawa krajowego i międzynarodowego w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska;
- dotyczących aspektów prawnych, praw i obowiązków pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, współpracy z innymi służbami i organami sprawującymi nadzór i kontrolę nad warunkami pracy;
- związanych z planowaniem, wdrażaniem i utrzymywaniem systemów zarządzania bhp oraz przeprowadzaniem audytów w tym zakresie;
- dotyczących zasad wprowadzania na rynek wyrobów podlegających ocenie zgodności oraz zasad funkcjonowania nadzoru rynku w Polsce i Unii Europejskiej.
- posiada kwalifikacje oraz niezbędną do pracy wiedzę, aby pracować w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych w działach zajmujących się sprawami bhp, w urzędach administracji publicznej, w laboratoriach zajmujących się badaniem czynników środowiska pracy, w organach nadzoru nad warunkami pracy oraz prowadzić własną działalność;
- w czasie swojej nauki otrzyma:
- potwierdzenie nabycia umiejętności analitycznych – SPSS TECHNOLOGY JUNIOR EXPERT poświadczanych przez Predictive Solutions,
- potwierdzenie nabycia umiejętności udzielania pierwszej pomocy medycznej,
- potwierdzenie nabycia umiejętności dydaktycznych do prowadzenia szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Potencjalne miejsce pracy
Absolwent kierunku może znaleźć zatrudnienie w:
- przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe w działach zajmujących się sprawami bhp
- jednostki ochrony przeciwpożarowej
- laboratoria zajmujące się badaniem czynników środowiska pracy
- instytucje kontroli i nadzoru na warunkami pracy