Skip to content
LOGOWANIE
Kierunek Ratownictwo Medyczne

Kierunek Ratownictwo Medyczne

RATOWNICTWO MEDYCZNE

Celem nauczania na kierunku ratownictwo medyczne jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistycznej do wykonywania zawodu ratownika medycznego. 

Studia o charakterze praktycznym, przygotowują specjalistów do udzielania medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych oraz prowadzenia edukacji w zakresie pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy i medycznych czynności ratunkowych.

Celem nauczania na kierunku ratownictwo medyczne jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistycznej do wykonywania zawodu ratownika medycznego. 

Studia o charakterze praktycznym, przygotowują specjalistów do udzielania medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych oraz prowadzenia edukacji w zakresie pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy i medycznych czynności ratunkowych.

Internetowa Rekrutacja Kandydatów - IRK
irk.apoz.edu.pl

Obsługa rekrutacji 

  1. za pośrednictwem platformy IRK - zalecany 
  2. telefonicznie w godzinach 11:00 - 13:00
    22 89 65 998 

rekrutacja@apoz.edu.pl   

Akademia Pożarnicza 
ul. Słowackiego 52/54 
01-629 Warszawa  

Rekrutacja

Internetowa Rekrutacja Kandydatów

Zapisz się Internetowa Rekrutacja Kandydatów

REKRUTACJA NA ROK AKADEMICKI 2025/2026

Informacje podstawowe 

Dla kogo - dla osób cywilnych i strażaków Państwowej Straży Pożarnej 

Tytuł zawodowy nadawany absolwentom – licencjat 

Przyporządkowanie do dyscyplin naukowych 

  • Nauki o zdrowiu – 61% - dyscyplina wiodąca 
  • Nauki medyczne – 30% 
  • Nauki o bezpieczeństwie – 9% 

Jednostka organizacyjna - Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności 

Kierunek studiów - ratownictwo medyczne 

Formy studiów - stacjonarne i niestacjonarne 

Poziom kształcenia - studia pierwszego stopnia 

Profil kształcenia - praktyczny 

Język wykładowy - polski 

Czas trwania - 6 semestrów (3 lata)

Terminy rekrutacji 
 I nabór II nabór 
rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń 02.06.2025 r. 25.08.2025 r. 
zakończenie przyjmowania zgłoszeń 20.07.2025 r. 14.09.2025 r. 
ogłoszenie wyników wstępnej kwalifikacji  25.07.2025 r.17.09.2025 r.
dostarczenie oryginałów dokumentów przez osoby zakwalifikowane *28.07-07.08.2025 r.18-24.09.2025 r.
dostarczenie oryginałów dokumentów przez osoby za listy rezerwowej *11-13.08.2025 r.18-24.09.2025 r.
ogłoszenie wyników 14.08.2025 r.25.09.2025 r.

* zgodnie z harmonogramem przesłanym za pomocą platformy IRK

Proces rekrutacji
  1. Rekrutacja kandydatów na studia prowadzona jest w formie elektronicznej na stronie internetowej irk.apoz.edu.pl obsługiwanej przez system Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK). 
  2. Aby wziąć udział w procesie rekrutacji, kandydat zobowiązany jest do: 
    • założenia indywidualnego konta w systemie IRK oraz uzupełnienia wymaganych danych, niezbędnych do złożenia zgłoszenia rekrutacyjnego na studia;
    • dokonania zgłoszenia rekrutacyjnego na wybrany z oferty rodzaj studiów. 
  3. Indywidualne konto rekrutacyjne w systemie IRK jest głównym źródłem przekazywania kandydatowi informacji dotyczących postępowania rekrutacyjnego. Wiadomości umieszczone na indywidualnym koncie kandydata uznaje się za dostarczone i wiążące. 
  4. Dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, w celu rekrutacji.
Warunki rekrutacji 
  1. Na studia przyjmowane są wyłącznie osoby posiadające świadectwo dojrzałości. 
  2. W postępowaniu rekrutacyjnym będą uwzględniane wyniki z części pisemnej egzaminu dojrzałości z przedmiotów: 
    • matematyki; 
    • języka obcego; 
    • biologii, albo chemii, albo fizyki; 
  3. W przypadku świadectwa dojrzałości uzyskanego od roku 2005 (dot. liceów) lub od roku 2006 (dot. techników) – tzw. „nowa matura”, na którym brak jest wyniku z następujących przedmiotów: matematyka, biologia albo chemia albo fizyka przyjmuje się jako liczbę punktów wartość zero.
  4. W przypadku świadectwa dojrzałości uzyskanego do roku 2004 (dot. liceów) lub do roku 2005 (dot. techników) – tzw. „stara matura”, na którym brak jest ocen z przedmiotów wymaganych, dokonuje się przeliczenia na „wynik maturalny” oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej w sposób, o którym mowa dalej z zastrzeżeniem, że “wynik maturalny” przemnożony jest przez współczynnik 0,8.
Przeliczanie punktów 
  1. W przypadku świadectwa dojrzałości uzyskanego od roku 2005 (dot. liceów) lub od roku 2006 (dot. techników) – tzw. „nowa matura”, na którym brak jest wyniku z następujących przedmiotów: matematyka, biologia albo chemia albo fizyka przyjmuje się jako liczbę punktów wartość zero.
  2. Przeliczanie punktów z egzaminu dojrzałości zdawanego od roku 2005 (dot. liceów) lub roku 2006 (dot. techników) – tzw. „nowa matura”, następuje wg wzoru:

    PR za przedmiot = wynik maturalny × waga poziomu × waga przedmiotu

    gdzie:  

    • Wynik maturalny - wynik maturalny z części pisemnej wyrażony w skali punktowej wynikający w stosunku 1:1 ze skali procentowej; 
    • Waga poziomu*: 
        • poziom podstawowy - 0,5
        • poziom rozszerzony - 1,0
        • poziom dwujęzyczny - 1,4 (dotyczy wyłącznie wyniku maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym)

    *Jeżeli kandydat posiada na świadectwie dojrzałości w części pisemnej z przedmiotu wymaganego wynik z poziomu rozszerzonego i podstawowego, to podstawą naliczenia punktów rekrutacyjnych za ten przedmiot jest wynik dający większą liczbę punktów.

    • Waga przedmiotu: 
        • matematyka - 1
        • język obcy - 0,5 
        • biologia - 0,8*
        • fizyka - 0,9*
        • chemia - 0,8*

    *przedmioty dodatkowe - podstawą do naliczania sumy punktów rekrutacyjnych jest przedmiot dający kandydatowi największą liczbę punktów rekrutacyjnych.

  3. W przypadku świadectwa dojrzałości uzyskanego do roku 2004 (dot. liceów) lub do roku 2005 (dot. techników) – tzw. „stara matura”, na którym brak jest ocen z przedmiotów wymaganych, dokonuje się przeliczenia na „wynik maturalny” oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej w sposób, o którym mowa dalej, z zastrzeżeniem, że “wynik maturalny” przemnożony jest przez współczynnik 0,8.
  4. Przeliczanie punktów z egzaminu dojrzałości zdawanego do roku 2004 (dot. liceów) lub do roku 2005 (dot. techników) - tzw. „stara matura”, następuje zgodnie z poniższą tabelą:
    Ocena z pisemnego egzaminu dojrzałości skala 3-5  Ocena z pisemnego egzaminu dojrzałości skala 2-6  Wynik maturalny  
    5,06,0100
    --------------------------------5,080
    4,04,060
    --------------------------------- 3,040
    3,02,020 
  5. Gdy kandydat zdaje maturę na obu poziomach z danego przedmiotu i/lub posiada wyniki maturalne z kilku języków lub przedmiotów dodatkowych, Komisja Rekrutacyjna wylicza sumę punktów rekrutacyjnych PR na podstawie PR z poszczególnych przedmiotów w najkorzystniejszej dla kandydata konfiguracji.
  6. Kandydat na studia stacjonarne może uzyskać punkty preferencyjne, które przyznawane są za (punkty sumują się): 
    • kurs KPP – 8 pkt, 
    • szkolenie podstawowe strażaka OSP – 7 pkt,
    • kurs ratownika TOPR/GOPR – 5 pkt, 
    • kurs ratownika wodnego – 4 pkt.  
  7. Kandydat na studia niestacjonarne może uzyskać punkty preferencyjne, które przyznawane są za jedną z kwalifikacji w zawodzie:
    • strażak – 50 pkt,
    • technik pożarnictwa – 50 pkt,
    • inżynier pożarnictwa – 50 pkt.
  8. Sposób przeliczania ocen ze świadectw i dyplomów równorzędnych świadectwu polskiej szkoły średniej, wydanych za granicą stanowi Załącznik nr 4 do uchwały nr 13/06/2024 Senatu APoż z dnia 19.06.2024 r.
  9. Listę rankingową kandydatów tworzy się na podstawie sumy punktów rekrutacyjnych PR z matematyki, języka obcego oraz biologia albo chemia albo fizyka oraz punktów preferencyjnych.
  10. W przypadku uzyskania identycznej sumy punktów rekrutacyjnych po przeliczeniu wyników z matur, o zajęciu wyższej pozycji na liście rankingowej decydować będą wyższe wyniki na świadectwie dojrzałości z pierwszeństwem: 
    • matematyki, 
    • biologia albo chemia albo fizyka, 
    • języka obcego.
Potwierdzanie efektów uczenia się   
  1. W stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się zastosowanie mają postanowienia właściwej uchwały Senatu Akademii Pożarniczej w sprawie organizacji potwierdzania efektów uczenia się.
  2. W celu potwierdzenia efektów uczenia się kandydat powinien złożyć do APoż właściwą dokumentację w terminie od 1 do 31 marca roku kalendarzowego, w którym będzie ubiegał się o przyjęcie na studia.
  3. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji dotyczącej potwierdzenia efektów uczenia się, obowiązują terminy rekrutacji. 
  4. Do osób, które ubiegają się o przyjęcie na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie stosuje się wymogu posiadania wyników na świadectwie dojrzałości z wymaganych przedmiotów i ich przeliczania. 
  5. Liczba osób przyjęta na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się nie może przekraczać 10% limitu przyjęć na pierwszy rok studiów.
Wymagane dokumenty 
  1. Aby wziąć udział w procesie rekrutacji na wybrany rodzaj studiów, kandydat zobowiązany jest do: 
    • założenia konta w systemie IRK oraz uzupełnienia wymaganych danych, niezbędnych do złożenia zgłoszenia rekrutacyjnego na studia,
    • wczytania do IRK skanu świadectwa dojrzałości (wydanego przez OKE lub w przypadku matury sprzed 2005 dot. liceów i sprzed 2006 dot. techników przez szkołę) - wszystkie strony dokumentu w jednym pliku pdf,
    • wczytania do IRK skanu decyzji w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydanej przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się - w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie się na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się,
    • wczytania do IRK elektronicznej wersji kolorowej fotografii na białym tle - zdjęcie kandydata powinno spełniać wymagania, jak zdjęcie do dowodu osobistego,
    • złożenia w systemie IRK zgłoszenie rekrutacyjne na wybrany rodzaj studiów,
    • uiszczenia opłaty rekrutacyjnej w terminie do dnia zakończenia rekrutacji- na rachunek bankowy wskazany w indywidualnym koncie rekrutacyjnym w systemie IRK – po prawidłowym zapisie na studia,
    • w przypadku kandydatów niepełnoletnich - wczytania do IRK oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w rekrutacji oraz podjęcie studiów podpisanego własnoręcznie przez rodzica/opiekuna prawnego (oświadczenie do pobrania na koncie IRK).
  2. Po wpisaniu kandydata na listę zakwalifikowanych do dalszego procesu rekrutacji, kandydat w wyznaczonym przez Komisję Rekrutacyjną terminie dostarcza do APoż: 
    • podanie do Rektora-Komendanta APoż - formularz wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany i własnoręcznie podpisany,
    • oryginał lub odpis świadectwa dojrzałości – wydany przez OKE lub w przypadku matury sprzed 2005 dot. liceów i sprzed 2006 dot. techników przez szkołę,
    • oryginał decyzji w sprawie potwierdzenia efektów uczenia się wydanej przez właściwą komisję do spraw potwierdzania efektów uczenia się – dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie się na studia w wyniku potwierdzenia efektów uczenia się,
    • deklarację uiszczania czesnego (dotyczy tylko studiów niestacjonarnych) - formularz wygenerowany z systemu IRK, wydrukowany i własnoręcznie podpisany,
    • zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do podjęcia nauki w APoż,
    • w przypadku kandydatów niepełnoletnich – oryginał oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w rekrutacji oraz podjęcie studiów podpisany własnoręcznie przez rodzica/opiekuna prawnego.
  3. Niedopełnienie formalności, o których mowa wyżej, traktowane jest przez Komisję Rekrutacyjną jako rezygnacja z udziału w procesie rekrutacji na studia.
Opłata rekrutacyjna 

Koszt - 85,00 PLN 

Numer konta - zostanie podany w zakładce "Płatności" w indywidualnym koncie kandydata, po złożeniu zgłoszenia rekrutacyjnego 

Termin - do ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń rekrutacyjnych 

Opłaty za studia 
  • studia stacjonarne są nieodpłatne
  • studia niestacjonarne są płatne
  • koszt studiów oraz informacje o innych płatnościach określone są we właściwym Zarządzeniu Rektora-Komendanta APoż (zakładka "Podstawy prawne")
Sylwetka absolwenta 

Absolwent: 

  1. Zna i rozumie medyczne czynności ratunkowe i świadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe podejmowane przez ratownika medycznego.
  2. Zna i rozumie problematykę z zakresu dyscyplin naukowych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu – w stopniu podstawowym. 
  3. Zna i rozumie systemy ratownictwa medycznego w Rzeczypospolitej Polskiej i innych państwach. 
  4. zna i rozumie regulacje prawne, zasady etyczne i deontologię, odnoszące się do wykonywania zawodu ratownika medycznego, 
  5. Potrafi rozpoznawać stany nagłego zagrożenia zdrowotnego. 
  6. Potrafi prowadzić medyczne czynności ratunkowe i udzielać świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe podejmowane przez ratownika medycznego. 
  7. Potrafi podejmować działania w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób. 
  8. Potrafi współdziałać z pracownikami jednostek systemu ratownictwa medycznego i innych podmiotów w zdarzeniach jednostkowych, mnogich, masowych i katastrofach.
  9. Potrafi inicjować, wspierać i organizować działania społeczności lokalnej na rzecz upowszechniania zasad udzielania pierwszej pomocy.
  10. Potrafi promować znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy i medycznych czynności ratunkowych. 
  11. Potrafi planować własną aktywność edukacyjną i stale dokształcać się w celu aktualizacji wiedzy. 
  12. Jest gotów do aktywnego słuchania, nawiązywania kontaktów interpersonalnych, skutecznego i empatycznego porozumiewania się z pacjentem. 
  13. Jest gotów do dostrzegania czynników wpływających na reakcje własne i pacjenta. 
  14. Jest gotów do samodzielnego wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego i zindywidualizowanego podejścia do pacjenta, uwzględniającego poszanowanie jego praw. 
  15. Jest gotów do organizowania pracy własnej i współpracy w zespole specjalistów, w tym z przedstawicielami innych zawodów medycznych, także w środowisku wielokulturowym i wielonarodowościowym. 
  16. Jest gotów do dostrzegania i rozpoznawania własnych ograniczeń, dokonywania samooceny deficytów i potrzeb edukacyjnych. 
  17. Jest gotów do kierowania się dobrem pacjenta. 
Potencjalne miejsce pracy   

Absolwent jest przygotowany do pracy w: 

  • publicznych i niepublicznych zakłady opieki zdrowotnej; 
  • szpitalnych oddziałach ratunkowych;
  • zespołach ratownictwa medycznego;
  • stacjach pogotowia ratunkowego; 
  • specjalistycznych służbach ratowniczych; 
  • Centrach Powiadamiania Ratunkowego; 
  • strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego;
  • powiatowych i wojewódzkich zespołach do spraw opracowania regionalnych planów zabezpieczenia kryzysowego; 
  • jednostkach ratowniczych służb interwencyjnych (policji, straży pożarnej, wojsku, straży granicznej, lotnictwie);
  • organizacjach ratowniczych; 
  • dyspozytorniach medycznych;
  • ośrodkach szkoleniowych oraz na stanowisku koordynatora medycznego przy zabezpieczaniu imprez masowych.
Podstawy prawne