Procedury i zasady współpracy
ZASADY POLITYKI WYDAWNICZEJ
Akademia Pożarnicza, mając na celu budowanie prestiżu uczelni i jej środowiska akademickiego, podejmuje działania wzmacniające pozycję Wydawnictwa Akademii Pożarniczej wśród akademickich wydawnictw naukowych, wydając wysoko punktowane czasopisma naukowe i publikacje naukowe, akredytowane przez Ministerstwo właściwe do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, uznawane zarówno na rynku krajowym i międzynarodowym. Dążąc do niniejszego celu, APoż deklaruje:
- Promować osiągnięcia naukowe nauczycieli akademickich i studentów APoż w publikacjach przygotowanych w językach
obcych, w tym w językach kongresowych; - Zwiększać i wzbogacać ofertę wydawanych w uczelni publikacji naukowych i czasopism naukowych, w szczególności
z dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oddających specyfikę prowadzonej w APoż działalności badawczej; - Dążyć do wysokiej oceny eksperckiej czasopism naukowych prowadzonych w Wydawnictwie APoż;
- Wdrażać innowacyjne metody upowszechniania osiągnięć naukowych nauczycieli akademickich i studentów APoż, w tym nowoczesne sposoby dystrybucji i sprzedaży wydawanych czasopism naukowych i publikacji naukowych.
Polityka wydawnicza APoż jest prowadzona w szczególności z poszanowaniem zasad:
- Transparentności procedur wydawniczych stosowanych w Wydawnictwie APoż;
- Ochrony praw autorskich i własności intelektualnej nauczycieli akademickich i studentów publikujących w Wydawnictwie APoż, w tym przeciwdziałania plagiatowi;
- Obiektywizmu w recenzowaniu osiągnięć naukowych przewidzianych do wydania w Wydawnictwie APoż;
- Kreatywności i sprawności w procesie dystrybucji i sprzedaży publikacji naukowych i czasopism naukowych wydawanych przez Wydawnictwo APoż.
Realizacja powyższej deklaracji nastąpi w szczególności poprzez osiągnięcie następujących celów szczegółowych:
- Wydawanie elektronicznej wersji publikacji naukowych i czasopism naukowych z dorobkiem naukowym nauczycieli
akademickich i studentów APoż w językach obcych, w tym w językach kongresowych; - Wydawanie drukowanej i elektronicznej wersji publikacji naukowych i czasopism naukowych;
- Zapewnienie wysokiej jakości edytorskiej, w tym graficznej i technicznej, publikacji naukowych i czasopism naukowych;
- Recenzowanie artykułów naukowych zgodnie z zasadą double-blind review, czyli tzw. podwójnie ślepej recenzji;
- Umiędzynarodowienie dystrybucji i sprzedaży publikacji naukowych i czasopism naukowych prowadzonych w APoż;
- Wzmacnianie współpracy Wydawnictwa APoż z innymi wydawnictwami naukowymi, uznanymi zarówno w środowisku międzynarodowym, jak i krajowym.
Realizacja celów polityki wydawniczej ma miejsce z poszanowaniem zasad w niej przyjętych, pozwalając na postrzeganie Wydawnictwa APoż jako akademickiego wydawnictwa naukowego mieszczącego się w grupie publikujących unikatowe zarówno w krajowym, jak i międzynarodowym środowisku naukowym, osiągnięcia badawcze, obrazujące nieszablonowość działalności badawczej prowadzonej w APoż.
INFORMACJE DLA AUTORÓW SKRYPTÓW, PODRĘCZNIKÓW, MONOGRAFII
- Krok pierwszy to przygotowanie odpowiedniego raportu o wydanie publikacji w e-Dok (przy zachowaniu drogi służbowej).
- Raport powinien zawierać następujące informacje: – tytuł dzieła, – proponowany format (A4 czy B5), – objętość w arkuszach wydawniczych (jeden arkusz wydawniczy to 40 000 znaków ze spacjami), – dla kogo dzieło jest przeznaczone, – orientacyjny termin złożenia gotowego dzieła w Wydawnictwie APoż.
- Do 30 listopada każdego roku budżetowego Rada Wydawnicza zajmie stanowisko co do zgłoszonych propozycji, zostanie przygotowany harmonogram wydawniczy na rok następny i przedłożony do zatwierdzenia Rektorowi.
- Rada Wydawnicza zadecyduje o kolejności wydania dzieła.
- Z autorem/autorami zostanie podpisana umowa wydawnicza o przeniesienie autorskich praw majątkowych (bezzaliczkowa). W umowie zostanie m.in. określony termin złożenia gotowej pracy, termin wydania dzieła drukiem oraz zostaną sprecyzowane prawa i obowiązki Autora/Autorów i Wydawcy (zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Kodeksem cywilnym).
- Po dostarczeniu przez autora/autorów gotowego kompletnego dzieła zostanie ono skierowane do recenzji. O wyborze recenzenta decyduje przewodniczący Rady Wydawniczej.
- Kolejny krok to przygotowanie publikacji do wydania: opracowanie redakcyjne, skład, korekty, projektowanie okładki, druk, oprawa, ustalenie ceny sprzedażnej i rozpowszechnianie.
- Cykl wydawniczy w APoż – od momentu przyjęcia dzieła po uzyskaniu przychylnej recenzji do rozpoczęcia rozpowszechniania – trwa do 6 miesięcy.
- Informacje dla Autorów dotyczące zasad przygotowania tekstu publikacji można znaleźć na stronie internetowej Wydawnictwa APoż.