Skip to content
Logo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
LOGOWANIE

6 maja 2026 r. w Akademii Pożarniczej odbyła się kolejna edycja szkolenia aktualizującego Wyższych Kursów Ochrony Ludności (WKOL-P) dla osób pełniących funkcję starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatu

grupa osób pozuje do zdjęcia
Szkolenia aktualizujące skierowane są do osób, które w 2025 r. ukończyły szkolenie zasadnicze. Ich głównym celem jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy w kontekście zmieniających się uwarunkowań bezpieczeństwa.
 
Szkolenia trwają jeden dzień i realizowane są w formie stacjonarnej w siedzibie Akademii Pożarniczej w Warszawie.
 
Program szkolenia obejmował:
  • wewnętrzne i międzynarodowe uwarunkowania bezpieczeństwa narodowego;
  • ochronę ludności w sytuacjach kryzysowych;
  • przygotowanie i planowanie w ochronie ludności i obronie cywilnej, w tym zapewnienie ciągłości działania powiatu oraz mobilizację personelu i podmiotów obrony cywilnej;
  • organizację i funkcjonowanie ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce;
  • koordynację zadaniową i współpracę z organami samorządowymi ochrony ludności oraz współpracę cywilno-wojskową w różnych stanach funkcjonowania państwa.
Uczestnicy pracowali metodą analizy przypadków i problemową, rozwijając umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych i pod presją czasu.
 
W szkoleniu udział wzięli starostowie oraz prezydenci miast z województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubelskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego.
 
W uroczystym otwarciu oraz zakończeniu i wręczeniu dyplomów uczestniczyli m.in.:
  • nadbryg. dr hab. inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni, Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej,
  • st. bryg. dr hab. inż. Tomasz Zwęgliński, prof. uczelni – Prorektor ds. Kształcenia i Studentów,
  • st. bryg. dr inż. Wiktor Gawroński – Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności,
  • bryg. dr hab. inż. Paweł Gromek, prof. uczelni – kierownik WKOL,
  • kpt. dr inż. Rafał Wróbel – Prodziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności.
Szkolenie realizowane jest w ramach obowiązkowych szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej przewidzianych w art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (poz. 1907).
 
Szkolenia dla starostów i prezydentów miast na prawach powiatu są realizowane przez Akademię Pożarniczą w oparciu o program szkolenia zasadniczego stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2025 r. w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia (poz. 162).

Inne wpisy z podobnych kategorii

Na terenie Poligonu i Bazy Logistyczno-Rozwojowej Akademii Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim zakończyły się ćwiczenia zgrywające modułu rescEU CBRN DSIM POLAND
Na terenie Poligonu i Bazy Logistyczno-Rozwojowej Akademii Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim zakończyły się ćwiczenia zgrywające modułu rescEU CBRN DSIM POLAND
Na terenie Poligonu i Bazy Logistyczno-Rozwojowej Akademii Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim zakończyły się ćwiczenia zgry...
Trwają intensywne ćwiczenia zgrywające modułu rescEU CBRN DSIM POLAND
Trwają intensywne ćwiczenia zgrywające modułu rescEU CBRN DSIM POLAND
Trwają intensywne ćwiczenia zgrywające modułu rescEU CBRN DSIM POLAND, którego zadaniem będzie wsparcie międzynarodowych działa...
Ćwiczenia zgrywające modułu rescEU DSM POLAND
Ćwiczenia zgrywające modułu rescEU DSM POLAND
Dzisiaj Poligon i Baza Logistyczno – Rozwojowa APoż w Nowym Dworze Mazowieckim jest miejscem ćwiczeń zgrywających modułu ...