„W” imię pamięci 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, władze Akademii Pożarniczej, z Rektorem-Komendantem st. bryg. dr inż. Tomaszem Klimczakiem, prof. uczelni na czele, wraz z funkcjonariuszami Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej i podchorążymi, oddali hołd Powstańcom.
Czyn powstańczy krwawo wpisał się w historię stolicy. Ciężkie walki trwały również na Żoliborzu. Wspomina o tym Marek Szwarc ps. „Biały”. „Po prostu Niemcy nacierali na nas, no więc to był taki… Na tę szkołę pożarniczą? Tak. Szkoła pożarnicza była takim bastionem, można powiedzieć, tej całej linii. No więc tam, powiedzmy, i artyleria strzelała, i czołgi strzelały, i samoloty bombardowały, i karabiny maszynowe. W każdym razie coś wybuchło, nie wiem co, tak że miałem opaloną twarz…” – link do wspomnienia Powstańca Marka Szwarca ps. „Biały”, Archiwum Historii Mówionej,
Podczas Powstania Warszawskiego strażacy wywodzący się ze Strażackiego Ruchu Oporu „Skała” walczyli w oddziałach liniowych, zwłaszcza w szeregach Batalionu „Nałęcz” por. Stefana Kaniewskiego ps. „Nałęcz”. Strażacki Ruch Oporu „Skała” to polska konspiracyjna organizacja skupiająca strażaków, działająca w okresie od końca 1939 do końca 1943 na obszarze całego państwa polskiego. Od 1956 r. na Cmentarzu Komunalnym Powązki w Warszawie znajduje się kwatera żołnierzy Organizacji Wojskowej – Korpus Bezpieczeństwa, w skład której wchodził Strażacki Ruch Oporu „Skała”.