10 grudnia 2024 r. w Akademii Pożarniczej (APoż) odbyła się IV edycja szkolenia „Aktualne problemy bezpieczeństwa pożarowego”. Celem wydarzenia było przekazanie uczestnikom wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu najbardziej aktualnych problemów ochrony przeciwpożarowej – w tym najtrudniejszych przypadków, które nie posiadają jednoznacznej odpowiedzi w obowiązujących przepisach.
Szkolenie skierowane było do wszystkich osób, które zajmują się szeroką pojętą ochroną przeciwpożarową, a w szczególności dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej (PSP), specjalistów i inspektorów ochrony przeciwpożarowej, projektantów, kierowników budowy, inspektorów nadzoru budowlanego, właścicieli firm zajmujących się ochroną przeciwpożarową, wykonawców czynnych i biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Specjaliści i rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych z Komendy Głównej PSP, Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej PSP, Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy, APoż oraz Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego przedstawili m.in. następujące zagadnienia:
- Nowe wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej – wprowadzone, procedowane oraz planowane;
- Wybrane problemy ochrony przeciwpożarowej budynków PM – aspekty praktyczne;
- Rozwiązania zamienne w halach PM;
- Przygotowanie budynku do „czynności odbiorowych” realizowanych przez Państwową Straż Pożarną;
- Stosowanie urządzeń przeciwpożarowych w budynkach w ramach rozwiązań zamiennych;
- Analiza ryzyka w procesie uzgadniania rozwiązań zamiennych;
- Najważniejsze zmiany wynikające z projektu nowelizacji normy PN-B-02877-4. Ochrona przeciwpożarowa budynków. Instalacje grawitacyjne do odprowadzania dymu i ciepła;
- Ocena zagrożenia pożarowego związanego z instalacją PV – badania.
Uczestnicy przedsięwzięcia wykazali się dużym poziomem wiedzy w powyższym zakresie, co zostało potwierdzone wynikami testu końcowego. Szkolenie było punktowane dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, natomiast osoby niebędące rzeczoznawcami otrzymały zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu bez przypisanej liczby punktów.