Skip to content
LOGOWANIE

OBCHODY 105. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Odzyskanie przez Polskę niepodległości stało się inspiracją do wspólnego świętowania oraz zaznaczenia, jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność.

Akademia Pożarnicza (APoż), jak co roku, aktywnie uczestniczyła w różnorodnych formach uczczenia Narodowego Święta Niepodległości.

***

Msza Święta w Świątyni Opatrzności Bożej

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiono uroczystą Eucharystię w podziękowaniu Opatrzności Bożej za wolną, suwerenną i bezpieczną Ojczyznę, a także w zawierzeniu Bogu losów Polski i naszego Narodu.

We Mszy Świętej uczestniczył Rektor-Komendant APoż nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni.

Centralne obchody na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Kompania Reprezentacyjna Państwowej Straży Pożarnej, w której skład wchodzą strażacy w służbie kandydackiej i w służbie stałej z APoż, brała udział w wybranych punktach Centralnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w których udziałem zaszczyciła Para Prezydencka. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele naszej Uczelni, na czele z Panem Rektorem-Komendantem.

Jednym z elementów obchodów była uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza, aby uczcić pamięć wszystkich Rodaków, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Transmisja z wydarzenia dostępna jest na stronie facebook'a Kancelarii Prezydenta RP

Ponadto przedstawiciele APoż opracowali plan ewakuacji uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a wyznaczeni strażacy z naszej Uczelni zabezpieczali obchody w ramach dyspozycji Centralnego Odwodu Operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Apel w APoż i udział w akcji „Niepodległa do hymnu”

W tym szczególnym dniu, o godzinie 12:00 w APoż odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej i wspólne odśpiewano hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie organizowane przez Biuro Programu „Niepodległa”, zapoczątkowane w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

***

Przywołując waleczność Polaków i miłość do ojczyzny w drodze do suwerenności, należy podkreślić udział strażaków w odzyskiwaniu niepodległości i kształtowaniu wiary podczas codziennej służby.

Niech żyje niepodległa Rzeczpospolita!

Inne wpisy z podobnych kategorii

Seminarium naukowe „System ochrony ludności w Polsce” – podsumowanie
Seminarium naukowe „System ochrony ludności w Polsce” – podsumowanie
Podczas dzisiejszego seminarium podkreślono wiele kluczowych i strategicznych obszarów wymagających efektywnego zarządzania bez...
Odprawa dotycząca programu szkolenia z zakresu działań rot asekuracyjnych w PSP
Odprawa dotycząca programu szkolenia z zakresu działań rot asekuracyjnych w PSP
W dniu 12.04.2024 r. w Akademii Pożarniczej przy udziale Biura Edukacji Komendy Głównej PSP odbyło się spotkanie zespołu robocz...
Spotkanie Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich
Spotkanie Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich
9 kwietnia 2024 r. w Sali Senatu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się stacjonarne spotkanie Konferencji Rektorów Ucz...