Miło nam poinformować, że nasz pracownik dr hab. inż. Michał Szota, prof. uczelni został członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (TWN).
W dniach 22-30 października oraz 16-19 grudnia 2024 odbyły się wybory nowych członków TNW w trybie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego. Dzięki temu skład Towarzystwa powiększył się o 21 znakomitych uczonych związanych z warszawskim środowiskiem naukowym.
- w Wydziale I Językoznawstwa i Nauk o Literaturze – profesorowie: Joanna Getka, Urszula Kowalczuk, Marek Łaziński, Dawid Maria Osiński i Marek Troszyński,
- w Wydziale II Nauk Historycznych, Społecznych i Filozoficznych – profesorowie: Michał Kopczyński, Marcin Kula, Łukasz Niesiołowski-Spanò, Mikołaj Olszewski, Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, Jacek Soszyński, Michał Tymowski i Jerzy Sławomir Wasilewski,
- w Wydziale III Nauk Matematycznych i Fizycznych - profesor Grzegorz Świątek,
- w Wydziale IV Nauk Biologicznych - profesor Ewa Bartnik,
- w Wydziale V Nauk Lekarskich - profesorowie: Aleksandra Banaszkiewicz, Izabela Domitrz i Marcin Grabowski.
- w Wydziale VI Nauk Technicznych - profesorowie: Leszek J. Chmielewski, Krzysztof Kochanek i Michał Szota.
Warto przypomnieć, że Towarzystwo Naukowe Warszawskie (TNW) to polskie towarzystwo naukowe założone już w 1907 w Warszawie. Jest kontynuatorem działalności Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Członkowie założyciele TNW wywodzili się głównie z koła warszawskiego członków Polskiej Akademii Umiejętności oraz z kręgu absolwentów Szkoły Głównej i członków Kasy im. Józefa Mianowskiego. Przed I wojną światową TNW stało się największą instytucją naukową na obszarze zaboru rosyjskiego. W trakcie II wojny światowej TNW działało konspiracyjnie, organizując zebrania i wspomagając działanie tajnego szkolnictwa wyższego w Warszawie. Powojenna sowietyzacja nauki polskiej i związane z tym utworzenie Polskiej Akademii Nauk w 1951 połączone było z systematyczną likwidacją TNW, którego majątek w całości przekazano PAN. Reaktywacja TNW nastąpiła w 1981 r.
Celem działalności TNW jest popieranie i rozwijanie badań naukowych we wszystkich dziedzinach wiedzy, przez organizowanie zebrań naukowych, wykładów i odczytów, a także ogłaszanie konkursów na prace naukowe i przyznawanie nagród i prowadzenie działalności wydawniczej.
Panu Profesorowi i pozostałym wybranym członkom TNW serdecznie gratulujemy!