W dniach 3-4 grudnia 2024 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się XI KRAJOWE FORUM OCHRONY INFRASTRUKTURY KRYTYCZNEJ.
Problematyka forum obejmowała takie zagadnienia jak:
- Zmiany prawne w kontekście implementacji Dyrektyw CER i NIS2
- Dokumentacja dotycząca zintegrowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem świadczenia usługi kluczowej w oparciu o wymagania ISO 27001 oraz ISO 22301
- Wzmacnianie odporności infrastruktury krytycznej
- Minimalne wymagania bezpieczeństwa w kontekście zagrożeń dronowych, w tym dla infrastruktury zlokalizowanej na morzu
- Sztuczna inteligencja - wsparcie, narzędzie, zagrożenie w kontekście ochrony IK
- Przyszłość funkcjonowania Systemu S46 w oparciu o projekty ustaw o nowelizacji Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa oraz zarządzaniu kryzysowym
- Audyt i atestacja zintegrowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem i ciągłości działania usługi kluczowej
- Koncepcja Cyfrowego Bałtyku - czyli jak nowoczesna technologia może wspomóc wykrywanie zagrożeń i współpracę służb odpowiedzialnych za morską infrastrukturę krytyczną.
Udział w forum na zaproszenie Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wzięli reprezentujący Akademię Pożarniczą:
- kpt. dr inż. Rafał Wróbel,
- st. bryg. dr inż. Rafał Turkiewicz.
Celem organizacji forum jest identyfikacja kluczowych problemów z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej oraz inicjowanie prac mających na celu wypracowywanie propozycji rozwiązań. Forum to doskonała okazja do wzmacniania relacji publiczno-prywatnej. Udział w forum wzięło kilkaset osób reprezentujących operatorów infrastruktury krytycznej oraz przedstawicieli służb, straży, inspekcji, władz rządowych i samorządowych, jak również środowisk akademickich.