Skip to content
LOGOWANIE

Spotkanie „Multi-Country Study” (MCS) w Akademii Pożarniczej

grupa osób podczas wykładu

W dniu 13 listopada 2024 r. w Akademii Pożarniczej odbyło się spotkanie grupy badawczej realizującej przedsięwzięcie „Multi-Country Study” (MCS), finansowane w ramach konkursu ogłoszonego przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO).

Badania prowadzone przez konsorcjum MCS obejmują wiele krajów i opierają się na kompleksowej analizie ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi oraz zdolności krajów w regionach docelowych do reagowania na klęski żywiołowe. Dostarczają one wiedzy na temat lokalizacji głównych krajowych, transgranicznych i regionalnych zagrożeń oraz jakie są luki w systemach przeciwdziałania tym zagrożeniom. Wyniki badań pomogą określić priorytety dla przyszłych działań, programów i partnerstw w regionach docelowych oraz wesprą ogólną strategię zewnętrzną Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Głównymi celami prowadzonych badań są:

  • Opracowanie specyficznej dla danego kraju analizy systemu zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi, obejmującej wszystkie etapy tego procesu, wraz z oceną działań mających na celu ograniczanie ryzyka związanego z obszarem ochrony ludności z komponentem współpracy międzysektorowej.
  • Wspieranie budowania zdolności krajów-beneficjentów w zakresie zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi w celu zapewnienia trwałości transferu wiedzy.
  • Promowanie rozwoju regionalnych struktur współpracy w zakresie ochrony ludności, uzupełniających lub podobnych do modelu Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Projekt MCS skierowany jest do krajów-beneficjentów z trzech regionów:

  • Beneficjenci IPA: Albania, Bośnia i Hercegowina, Republika Macedonii Północnej, Czarnogóra, Serbia, Turcja i Kosowo .
  • Kraje wschodniego sąsiedztwa: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Republika Mołdowy i Ukraina.
  • Kraje południowego sąsiedztwa: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Maroko, Palestyna i Tunezja oraz Mauretania.

W skład grupy badawczej MCS wchodzą:

  • Włoski Departament Ochrony Ludności Prezydencji Rady Ministrów (Włochy) - Koordynator;
  • Rumuński Departament Sytuacji Nadzwyczajnych rumuńskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Rumunia)
  • Akademia Pożarnicza (Polska)
  • Fundacja Narodowego Centrum Zarządzania Katastrofami APELL (Rumunia)
  • Europejskie Centrum Szkoleń i Badań w Inżynierii Trzęsień Ziemi (Włochy)
  • Międzynarodowe Centrum Monitoringu Środowiska (Włochy)
  • Służba Geologiczna Słowenii (Słowenia)

Spotkanie członków konsorcjum, które odbyło się w Akademii Pożarniczej, otworzyli: st. bryg. dr hab. inż. Tomasz Zwęgliński, prof. uczelni, Prorektor ds. Kształcenia i Studentów oraz mł. bryg. dr inż. Adrian Bralewski, Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności.

W spotkaniu z ramienia Akademii Pożarniczej uczestniczył dr hab. Marcin Smolarkiewicz prof. uczelni (Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego), pełniący funkcję w MCS kierownika zespołu badawczego APoż oraz kierownika zadania badawczego nr 7, który również zorganizował to spotkanie przy współpracy z st. str. mgr inż. Moniką Komendarską (Dział Projektów).

Celem spotkania było ostateczne zatwierdzenie metodyki badawczej która zostanie zastosowana na potrzeby oceny mechanizmów i struktur zajmujących się oceną ryzyka w krajach-beneficjentach. Metodyka została opracowana w oparciu o najnowsze międzynarodowe standardy oraz także wyniki badań prowadzonych przez partnerów projektu.

Tekst opracował: dr hab. Marcin Smolarkiewicz prof. uczelni

Inne wpisy z podobnych kategorii

Wizyta Studentów Akademii Pożarniczej wraz z opiekunem BBN
Wizyta Studentów Akademii Pożarniczej wraz z opiekunem BBN
Studenci studiów dziennych Akademii Pożarniczej odwiedzili siedzibę Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas wizyty uczestniczy...
Seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we wrześniu 2024 roku”
Seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we wrześniu 2024 roku”
16 stycznia 2025 r. w murach naszej uczelni odbyło się seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we w...
Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Pożarniczej
Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Pożarniczej
W niedzielę 12 stycznia 2025 r. o godzinie 12:00 odbyła się Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołn...