W dniu 13 listopada 2024 r. w Akademii Pożarniczej odbyło się spotkanie grupy badawczej realizującej przedsięwzięcie „Multi-Country Study” (MCS), finansowane w ramach konkursu ogłoszonego przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO).
Badania prowadzone przez konsorcjum MCS obejmują wiele krajów i opierają się na kompleksowej analizie ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi oraz zdolności krajów w regionach docelowych do reagowania na klęski żywiołowe. Dostarczają one wiedzy na temat lokalizacji głównych krajowych, transgranicznych i regionalnych zagrożeń oraz jakie są luki w systemach przeciwdziałania tym zagrożeniom. Wyniki badań pomogą określić priorytety dla przyszłych działań, programów i partnerstw w regionach docelowych oraz wesprą ogólną strategię zewnętrzną Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Głównymi celami prowadzonych badań są:
- Opracowanie specyficznej dla danego kraju analizy systemu zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi, obejmującej wszystkie etapy tego procesu, wraz z oceną działań mających na celu ograniczanie ryzyka związanego z obszarem ochrony ludności z komponentem współpracy międzysektorowej.
- Wspieranie budowania zdolności krajów-beneficjentów w zakresie zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi w celu zapewnienia trwałości transferu wiedzy.
- Promowanie rozwoju regionalnych struktur współpracy w zakresie ochrony ludności, uzupełniających lub podobnych do modelu Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Projekt MCS skierowany jest do krajów-beneficjentów z trzech regionów:
- Beneficjenci IPA: Albania, Bośnia i Hercegowina, Republika Macedonii Północnej, Czarnogóra, Serbia, Turcja i Kosowo .
- Kraje wschodniego sąsiedztwa: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Republika Mołdowy i Ukraina.
- Kraje południowego sąsiedztwa: Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Maroko, Palestyna i Tunezja oraz Mauretania.
W skład grupy badawczej MCS wchodzą:
- Włoski Departament Ochrony Ludności Prezydencji Rady Ministrów (Włochy) - Koordynator;
- Rumuński Departament Sytuacji Nadzwyczajnych rumuńskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Rumunia)
- Akademia Pożarnicza (Polska)
- Fundacja Narodowego Centrum Zarządzania Katastrofami APELL (Rumunia)
- Europejskie Centrum Szkoleń i Badań w Inżynierii Trzęsień Ziemi (Włochy)
- Międzynarodowe Centrum Monitoringu Środowiska (Włochy)
- Służba Geologiczna Słowenii (Słowenia)
Spotkanie członków konsorcjum, które odbyło się w Akademii Pożarniczej, otworzyli: st. bryg. dr hab. inż. Tomasz Zwęgliński, prof. uczelni, Prorektor ds. Kształcenia i Studentów oraz mł. bryg. dr inż. Adrian Bralewski, Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności.
W spotkaniu z ramienia Akademii Pożarniczej uczestniczył dr hab. Marcin Smolarkiewicz prof. uczelni (Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego), pełniący funkcję w MCS kierownika zespołu badawczego APoż oraz kierownika zadania badawczego nr 7, który również zorganizował to spotkanie przy współpracy z st. str. mgr inż. Moniką Komendarską (Dział Projektów).
Celem spotkania było ostateczne zatwierdzenie metodyki badawczej która zostanie zastosowana na potrzeby oceny mechanizmów i struktur zajmujących się oceną ryzyka w krajach-beneficjentach. Metodyka została opracowana w oparciu o najnowsze międzynarodowe standardy oraz także wyniki badań prowadzonych przez partnerów projektu.
Tekst opracował: dr hab. Marcin Smolarkiewicz prof. uczelni