Skip to content
Logo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
LOGOWANIE

Studenci na zajęciach poligonowych z przygotowania operacyjnego w ochronie ludności

ćwiczenia na poligonie

W dniu 14 listopada br. grupa SD-IB25 ze studiów magisterskich w ramach przedmiotu Przygotowanie Operacyjne w Ochronie Ludności, uczestniczyła w dynamicznych zajęciach dydaktycznych zorganizowanych w Bazie Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa w Nowym Dworze Mazowieckim.

Studenci wysłuchali wykładów i wykonywali praktyczne ćwiczenia z zakresu przygotowania operacyjnego w ochronie ludności. Zajęcia były prowadzone przez str. mgr Aleksandrę Woźniak, dr Radosława Fellnera, a także przez zaproszonego gościa - p. Kamila Matyska, absolwenta APoż, który zaprezentował działanie systemu do detekcji i identyfikacji dronów. Studenci mieli okazję przyjrzenia się działaniu takiego systemu z użyciem dronów Akademii Pożarniczej.

Pod opieką str. mgr Aleksandry Woźniak omówiono część teoretyczną oraz zrealizowano ćwiczenia praktyczne, w tym określanie i przygotowanie zasobów potrzebnych do ewakuacji siebie i bliskich. Przygotowanie obiadu również odbyło się w formie poligonowej – były to kiełbaski upieczone na ognisku, które w ramach wyzwania studenci rozpalili za pomocą krzesiwa.

Każdy z uczestników ćwiczeń miał także okazję pilotowania bezzałogowego statku powietrznego pod nadzorem dr R. Fellnera pełniącego rolę Koordynatora Operacji Lotniczych. Dzięki doczepionemu głośnikowi dron sprawdził się jako narzędzie do ostrzegania i wspierania ewakuacji ludności. Co więcej, część grupy przygotowała zadania polegające na przeszukaniu gruzowiska za pomocą drona wyposażonego w kamerę termowizyjną. Celem było odnalezienie osób i innych wyznaczonych obiektów w jak najkrótszym czasie. Studenci wykonywali również ćwiczenie z wykorzystaniem mechanizmu zrzutu umieszczonego na dronie, za pomocą którego pilot musiał dostarczyć do wyznaczonego celu ładunek użyteczny, podając go z wysokości 10 m. Za skuteczną formę nauki studenci uznali użycie materiałów pomocniczych i dyskusję nt. wyników wykonanych zadań (odprawa po lotach).

Przeprowadzenie zajęć w formie poligonowej wsparł st. bryg. dr inż. Wiktor Gawroński, dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności oraz pracownicy Działu Doskonalenia Zawodowego i Poligonu.

Uczestnicy zajęć przekazują słowa podziękowania za pełne zaangażowanie dla prowadzących oraz za umożliwienie przeprowadzenia zajęć w takiej formie.

Opracowała: grupa SD-IB25

Inne wpisy z podobnych kategorii

Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej na Uniwersytecie Niccolò Cusano w Rzymie
Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej na Uniwersytecie Niccolò Cusano w Rzymie
W ramach programu Erasmus+ st. kpt. mgr inż. Mateusz Urbańczyk z Akademii Pożarniczej zrealizował mobilność dydaktyczną na Uniw...
Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej w University of Patras
Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej w University of Patras
W dniach 15–18 czerwca 2026 r. st. bryg. mgr inż. Karina Jarosławska-Kolman z Katedry Ratownictwa Medycznego APoż uczestniczyła...
Reprezentacja Akademii Pożarniczej na 42. Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym
Reprezentacja Akademii Pożarniczej na 42. Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym
Reprezentacja naszej uczelni wzięła udział w 42. Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym. Drużyna Akademii wystartowała w ko...