Skip to content
LOGOWANIE

Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza - duża grupa osób
W świąteczną Niedzielę, 31 marca 2024 r. o godz. 12:00, członkowie Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Pożarniczej przeprowadzili Uroczystą Zmianę Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
 
Przed rozpoczęciem uroczystości przedstawiono informacje o naszej Uczelni – jej historii, tradycjach i misji, a także przybliżono historię Grobu Nieznanego Żołnierza.
 
Ideą grobu-pomnika jest oddanie hołdu bezimiennym bohaterom, poległym w walce o wolność i niepodległość ojczyzny.
 
Oficerem dokonującym zmiany wartowników na posterunku honorowym był kpt. Marcin Myszkowski. Z posterunku honorowego zeszli pchor. Kacper Pieniążek i pchor. Dominik Kordaczka. Na posterunek honorowy weszli pchor. Paweł Legierski oraz pchor. Piotr Malchar.
 
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili muzycy z Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
 
***
Wokół Grobu Nieznanego Żołnierza znajdują się tablice pamiątkowe z nazwami pól bitewnych mających szczególne znaczenie w historii oręża polskiego.
 
Pomiędzy filarami umieszczone są kraty, na których widnieją wizerunki trzech najwyższych odznaczeń bojowych: Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i Krzyża Grunwaldu.
 
W tym symbolicznym miejscu pamięci narodowej służba wartownicza pełniona jest ze zmianami posterunku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Na co dzień wartę na posterunku honorowym przed Grobem Nieznanego Żołnierza pełnią żołnierze z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
 
Uroczysta oprawa ceremonialna towarzyszy jedynie niedzielnej zmianie, rozpoczynającej się w samo południe.

Inne wpisy z podobnych kategorii

Seminarium naukowe „System ochrony ludności w Polsce” – podsumowanie
Seminarium naukowe „System ochrony ludności w Polsce” – podsumowanie
Podczas dzisiejszego seminarium podkreślono wiele kluczowych i strategicznych obszarów wymagających efektywnego zarządzania bez...
Odprawa dotycząca programu szkolenia z zakresu działań rot asekuracyjnych w PSP
Odprawa dotycząca programu szkolenia z zakresu działań rot asekuracyjnych w PSP
W dniu 12.04.2024 r. w Akademii Pożarniczej przy udziale Biura Edukacji Komendy Głównej PSP odbyło się spotkanie zespołu robocz...
Spotkanie Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich
Spotkanie Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich
9 kwietnia 2024 r. w Sali Senatu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się stacjonarne spotkanie Konferencji Rektorów Ucz...