Skip to content
Logo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
LOGOWANIE

Uroczystość złożenia wieńców oraz zniczy pod tablicą pamiątkową z okazji 44 rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie

grupa osób podczas uroczystości

25 listopada 2025 r. przed wejściem do Akademii Pożarniczej odbyła się uroczystość złożenia wieńców oraz zniczy pod tablicą pamiątkową z okazji 44 rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie.

W imieniu społeczności pożarniczej oraz władz uczelni wieniec złożyli Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wojciech Kruczek oraz Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej nadbryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni.

Znicz w imieniu Akademii Pożarniczej złożyli Prorektor ds. Kształcenia i Studentów st. bryg. dr hab. inż. Tomasz Zwęgliński, prof. uczelni, Dziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności st. bryg. dr inż. Wiktor Gawroński oraz Kanclerz APoż st. bryg. mgr inż. Piotr Równicki.

Znicz w imieniu Samorządu Studenckiego APoż złożyli Przewodniczący Samorządu Studenckiego mł. ogn. Bartosz Szalski, mł. ogn. pchor. Kuba Gajewski oraz sekc. pchor. Jakub Szymanek.

Złożono również wieniec w imieniu Organizacji Zakładowej 2400 Solidarność Region Mazowsze w Akademii Pożarniczej oraz w imieniu uczestników wydarzeń z 1981 roku hołd złożył członek komitetu strajkowego.

W nocy z 24 na 25 listopada 1981 roku studenci-podchorążowie Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie, zgromadzeni na wiecu, proklamowali strajk okupacyjny. Rozpoczęli walkę o uczelnię samorządną i demokratyczną.

Po upływie tygodnia –  w dniu 2 grudnia 1981 roku – strajk studentów i pracowników został stłumiony.

25 lat później w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, spadkobierczyni Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, odsłonięto tablice upamiętniające to wydarzenie oraz obecność błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w owym czasie w WOSP.

Pielęgnując tradycję nie pozwalamy by zapomniano o tamtych wydarzeniach. To dzięki odwadze studentów-podchorążych Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, dziś Kadra Akademii Pożarniczej może w dalszym ciągu kształcić i wychować podchorążych - przyszłych oficerów pożarnictwa oraz studentów cywilnych.

fot. Tomasz Zamiela, Akademia Pożarnicza

Inne wpisy z podobnych kategorii

Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej na Uniwersytecie Niccolò Cusano w Rzymie
Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej na Uniwersytecie Niccolò Cusano w Rzymie
W ramach programu Erasmus+ st. kpt. mgr inż. Mateusz Urbańczyk z Akademii Pożarniczej zrealizował mobilność dydaktyczną na Uniw...
Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej w University of Patras
Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej w University of Patras
W dniach 15–18 czerwca 2026 r. st. bryg. mgr inż. Karina Jarosławska-Kolman z Katedry Ratownictwa Medycznego APoż uczestniczyła...
Reprezentacja Akademii Pożarniczej na 42. Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym
Reprezentacja Akademii Pożarniczej na 42. Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym
Reprezentacja naszej uczelni wzięła udział w 42. Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym. Drużyna Akademii wystartowała w ko...