Skip to content
LOGOWANIE

Wyjazd nauczyciela akademickiego do uczelni partnerskiej w Karshi (Uzbekistan) w ramach programu Erasmus+

Baner Erasmus+

W dniach 16-20 września 2024 r. mł. bryg. dr inż. Szymon Ptak realizował wyjazd nauczyciela akademickiego w uczelni partnerskiej w Karshi (Uzbekistan). Głównym celem wizyty była rozmowa o rozwoju współpracy między uczelniami oraz przeprowadzenie zajęć dla studentów. Wizyta została zrealizowana z środków Erasmus+, w ramach akcji kluczowej KA171, przeznaczonej na współpracę z krajami spoza UE i grona krajów programu Erasmus+.

Instytut Ekonomiczno-Inżynieryjny w Karshi (ang. Karshi Engineering-Economics Institute) jest jedną z czołowych uzbeckich uczelni kształcących studentów na kierunkach ekonomicznych, ale przede wszystkim inżynieryjno-technicznych, w tym w zakresie elektroniki i automatyki, energetyki, technologii produkcji, wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej, co w pełni odpowiada potrzebom lokalnej społeczności. Uczelnia posiada szereg jednostek organizacyjnych naukowo-badawczych, prowadzi trzy periodyki naukowe, a także jest aktywna na polu współpracy międzynarodowej, w tym w zakresie wspólnych studiów (tzw. podwójnego dyplomu).

Warta podkreślenia jest uzbecka gościnność, która okazywana była na każdym etapie wizyty, szczególnie za sprawą Działu Współpracy Międzynarodowej, przede wszystkim przez następujące osoby: dr Alibek Eshev, Sokhibnazar Omonov, Nurbek Kobilov.

Podczas wizyty bryg. Ptak miał zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Rektorem uczelni z Karshi, Panem Orifjanem Bazarovem. W trakcie spotkania przedstawiono obydwie uczelnie, rozmawiano o potencjale dydaktycznym i badawczym, a także o możliwościach rozwoju współpracy.

Realizacja wyjazdu pozwoliła także zapoznać się z miejscową kulturą, kuchnią, a także z historią Uzbekistanu, w tym zabytkami kultury materialnej i niematerialnej. Wszystko to było możliwe za sprawą nieocenionej życzliwości wymienionych wcześniej osób. Jednym z odwiedzonych miejsc był polski cmentarz wojenny w Gʻuzor, gdzie pochowano żołnierzy i osoby cywilne, które dołączyły do formującej się w 1942 r. Armii gen. Andersa, w dużej mierze osoby oswobodzone z niewoli w sowieckich łagrach i zesłane do Azji Środkowej w XIX i XX w. Warto podkreślić, że podobnych cmentarzy i miejsc pamięci ważnych dla Polaków na ziemi uzbeckiej jest wiele, a każda inskrypcja podkreśla niebywałą pomoc, jakiej w trudnych czasach II wojny światowej Polakom udzielili Uzbecy.

Inne wpisy z podobnych kategorii

Jubileusze pracy i służby – świętujemy sukcesy i długotrwałe zaangażowanie!
Jubileusze pracy i służby – świętujemy sukcesy i długotrwałe zaangażowanie!
Z radością informujemy, że w Akademii Pożarniczej (APoż) obchodzimy wyjątkowe jubileusze pracy i służby – 40-lecia pracy Pana s...
Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej na inauguracji roku akademickiego w Akademii Policji w Szczytnie!
Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej na inauguracji roku akademickiego w Akademii Policji w Szczytnie!
Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej na inauguracji roku akademickiego w Akademia Policji w Szczytnie! 2 października 2024 rok...
Rektor-Komendant na uroczystej inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego
Rektor-Komendant na uroczystej inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego
Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej, st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni, uczestniczył w uroczystej inauguracji ...