
Modelowanie pożarów
Jerzy Gałaj
Wydanie: pierwsze
Warszawa 2025
Wydawca: Akademia Pożarnicza
ISBN 978-83-973476-3-2
DOI: 10.70402/apoz.2025.jg.9788397347632
ss: 165
Niniejsza książka jest podręcznikiem przeznaczonym dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Akademii Pożarniczej.
Treść podręcznika obejmuje modelowanie pożarów i jest dostosowana do programu nauczania przedmiotu o nazwie Teoria i modelowanie pożarów (II) zaliczonego do zajęć kierunkowych i prowadzonego na kierunku inżynieria bezpieczeństwa. (…)
Tematyka niniejszego podręcznika obejmuje modelowanie jednego z najbardziej skomplikowanych procesów fizycznych, jakim jest pożar. Badanie jego rozwoju poprzez modelowanie procesów fizyko-chemicznych i dynamiki płynów rozpoczęto na świecie na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Zgodnie z definicją ASTM (The American Society of Testing and Materials) przez model pożaru rozumie się „fizyczny lub matematyczny opis procesu lub procesów pożaru”. W związku z tym model pożaru może być tak zwanym modelem fizycznym, to znaczy odwzorowaniem rzeczywistej sytuacji w zmniejszonej skali albo też tak zwanym modelem matematycznym wykorzystującym prawa zachowania w postaci zbioru równań różniczkowych i algebraicznych rozwiązywanych numerycznie, używając zwykle języka FORTRAN (komputerowe modele pożarów). Ponieważ eksperymenty związane z badaniem rozwoju pożaru są często kosztochłonne i trudne do zrealizowania, szybki rozwój techniki komputerowej, a zwłaszcza powszechna dostępność komputerów w ostatnich kilkudziesięciu latach, umożliwił ich zastosowanie do symulacji różnych procesów fizycznych, w tym pożarów wewnętrznych w budynkach. Modelowanie pożarów odgrywa coraz większą rolę w inżynierii bezpieczeństwa pożarowego. Pozwala na szybką i tanią ocenę warunków powstawania i rozwoju pożarów zarówno w pojedynczych pomieszczeniach, jak i w całych obiektach budowlanych.