Na terenie Poligonu i Bazy Logistyczno-Rozwojowej Akademii Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim zakończyły się ćwiczenia zgrywające modułu rescEU CBRN DSIM POLAND.
W ćwiczeniach, doskonaląc procedury operacyjne wobec zagrożeń chemicznych, biologicznych , radiologicznych i nuklearnych , aktywnie uczestniczyli również podchorążowie z Koła Naukowego Ratownictwa Chemicznego APoż.
Profesjonalne zabezpieczenie medyczne całego przedsięwzięcia zapewnił zespół Humanosh Emergency Medical Team.
Moduł rescEU CBRN DSM POLAND osiągnie pełną gotowość operacyjną już we wrześniu 2026 roku. Będzie to jeden z zaledwie trzech tego typu zespołów reagowania w Europie – pozostałe zlokalizowane są w Rumunii oraz we Włoszech .
W podsumowaniu manewrów udział wzięli m.in.:
- Wiesław Leśniakiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- nadbryg. Wojciech Kruczek – Komendant Główny PSP,
- delegacja z Finlandii : Paulina Eskola (Dyrektor Departamentu Ratownictwa, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych), Pertti Kelloniemi (Kierownik Projektu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) oraz Mervi Parviainen (Rektor Fińskiej Akademii Służb Ratowniczych),
- zespół z DG ECHO (Bruksela) przeprowadzający audyt projektu : Damiet Onderstal, Philippe Weissenberg Anaboli, Daniel Cuetos Suarez oraz Gaia Morosi.
Zdjęcia : Weronika Kucharska, str. Bartłomiej Litwinek, sekc. Mariola Główka, st. bryg. Karol Kierzkowski.