Skip to content
Logo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
LOGOWANIE

Komisja HAZMAT CTIF – 65. posiedzenie w Akademii Pożarniczej

grupa osób pozuje do zdjęcia

W dniu 5 czerwca 2025 roku w murach Akademii Pożarniczej w Warszawie rozpoczęły się 65. posiedzenie Komisji HAZMAT CTIF. Spotkania tej międzynarodowej grupy ekspertów, zrzeszającej specjalistów od działań ratowniczych związanych z materiałami niebezpiecznymi, odbywają się cyklicznie dwa razy w roku i co pół roku gromadzą delegacje z kilkunastu krajów, by wspólnie doskonalić procedury i standardy reagowania na zagrożenia chemiczne.

CTIF (Comité Technique International du Feu) to Międzynarodowy Komitet Techniczny do spraw Zapobiegania i Zwalczania Pożarów. Jego głównym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej pomiędzy służbami pożarniczymi oraz instytucjami badawczymi, a także rozwijanie nowych rozwiązań technologicznych i najlepszych praktyk w obszarze ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Jednym z działów CTIF jest Komisja HAZMAT (Hazardous Materials), poświęcona problematyce materiałów niebezpiecznych – ich identyfikacji, transporcie, magazynowaniu oraz sposobom ograniczania ryzyka, jakie stwarzają dla ludzi i środowiska.

Uczelnię jako gospodarza wybrano nie bez powodu – Akademia od lat kształci specjalistów pożarnictwa i cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej. Podczas otwarcia spotkania głos zabrał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wojciech Kruczek. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak bardzo aktualne stały się kwestie CBRN (chemiczne, biologiczne, radiacyjne i nuklearne), zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa Polski:

„Zdarzenia CBRN przestają być jedynie hipotetycznymi scenariuszami – szczególnie teraz, gdy wojna toczy się tuż za naszą wschodnią granicą. Grożą nam nie tylko awarie techniczne, ale i intencjonalna działalność człowieka. Dlatego aktywnie rozwijamy nasz system reagowania na takie zdarzenia, inwestując w nowoczesne szkolenia, sprzęt oraz procedury, by lepiej chronić naszych obywateli i tych, którzy pomagają na miejscu zdarzenia.”

Komendant Główny wyraził jednocześnie uznanie dla pracy Komisji, której działania – od edukacji w zakresie Hazmat, poprzez rozwój taktyk po nowoczesne narzędzia wspierające ratowników – przekładają się na wzrost poziomu bezpieczeństwa w całej Europie.

W skład delegacji wchodzi również st. bryg. dr hab. inż. Zdzisław Salamonowicz, prof. uczelni, reprezentując Polskę w Komisji HAZMAT CTIF. W posiedzeniu uczestniczą także przedstawiciele CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, znanej przede wszystkim z Centrum Badawczego w Genewie, gdzie realizowane są zaawansowane eksperymenty fizyki cząstek oraz rozwijane technologie przyspieszaczy i detektorów.

Podczas trzydniowych obrad delegacje z m.in. takich krajów jak Szwajcaria, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Finlandia, Estonia oraz CERN będą starały się wypracować wspólne stanowiska dotyczące wyzwań, jakie niesie ze sobą coraz większa liczba zdarzeń HAZMAT – od wypadków drogowych z udziałem cystern, przez wycieki substancji toksycznych w zakładach przemysłowych, po zagrożenia wynikające z transportu kolejowego i morskiego. Szczególny nacisk zostanie położony na wymianę doświadczeń w zakresie szybkiej identyfikacji substancji, procedur dekontaminacji oraz koordynacji międzynarodowych akcji ratowniczych.

Komendant Główny podkreślił, że 65. posiedzenie Komisji HAZMAT CTIF ma miejsce w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE – czas, w którym bezpieczeństwo w obliczu szerokiego wachlarza zagrożeń zostało uznane za jeden z priorytetów.

Wierzymy, że efektem tych trzech dni dyskusji i warsztatów będzie jeszcze lepsze przygotowanie wszystkich służb ratowniczych na przyszłe wyzwania, a współpraca między krajami – tak dobrze zobrazowana słowami Komendanta Głównego PSP – przyczyni się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa naszych obywateli.

Inne wpisy z podobnych kategorii

Sprawozdanie z mobilności Erasmus+ w Universitat Politècnica de València (Hiszpania)
Sprawozdanie z mobilności Erasmus+ w Universitat Politècnica de València (Hiszpania)
Sprawozdanie dr Anny Kociołek-Pęksy z Zakładu Edukacji Społecznej na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności: W d...
Wakacje na służbie – szkolenia operacyjne Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej w terenie i na wodzie
Wakacje na służbie – szkolenia operacyjne Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej w terenie i na wodzie
Szkolenia operacyjne JRG APoż: doskonalenie działań w terenie i na wodzie W lipcu 2025 roku funkcjonariusze Jednostki Ratownicz...
Projekt DRIVER+ otrzymał nagrodę Security Innovation Award 2025
Projekt DRIVER+ otrzymał nagrodę Security Innovation Award 2025
24 czerwca w Warszawie, podczas wydarzenia Security Research Event, Komisja Europejska przyznała nagrodę Security Innovation Aw...