Ochrona ludności

Skip to content
Logo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
LOGOWANIE
 Szkolenia z zakresu OL i OC oraz wymagania dla podmiotów szkolących

Szkolenia z zakresu OL i OC oraz wymagania dla podmiotów szkolących

Planowanie oraz organizowanie szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej

Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (poz. 1907), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., zadania ochrony ludności i obrony cywilnej polegają m.in. na przygotowaniu organów administracji publicznej do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym na podejmowaniu działań ukierunkowanych na zapewnienie ciągłości działania organów administracji publicznej i na organizowaniu szkoleń i ćwiczeń organów ochrony ludności i podmiotów ochrony ludności, przygotowujących do działania w przypadku wystąpienia zagrożenia, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia spójności działań militarnych i pozamilitarnych w obronie państwa. Zadania planowania i organizowania szkoleń, ćwiczeń i innych form edukacji z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej przypisane zostały organom ochrony ludności.

Równocześnie art. 49 ust. 2 ustawy definiuje czas przeprowadzania szkolenia oraz szkoleń aktualizujących. Należy przy tym pamiętać, że w odniesieniu do osób określonych w art. 49 ust. 2, zastosowanie ma artykuł 205 ustawy, definiujący, że pierwsze szkolenia dla osób, o których mowa w art. 49 ust. 2, kwalifikujących się do szkolenia w dniu wejścia w życie ustawy, przeprowadza się nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. W grupie osób kwalifikujących się do szkolenia w terminie do 30 czerwca 2025 r. znajdują się zatem:

  • osoby pełniące funkcję terytorialnego organu ochrony ludności, tj. wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, wojewoda, minister właściwy do spraw wewnętrznych,
  • osoby pełniącę funkcję organu ochrony ludności inne niż wskazane w pkt 1 (tj. marszałkowie województw i ministrowie kierujący działem administracji rządowej, którym podlegają lub przez których są nadzorowane podmioty ochrony ludności lub organy obsługiwane przez podmioty ochrony ludności),
  • sekretarze stanu i podsekretarze stanu w urzędach obsługujących organy ochrony ludności wykonujący zadania związane z ochroną ludności lub obroną cywilną,
  • osoby wykonujące zadania związane z ochroną ludności i obroną cywilną (np. kierownicy i pracownicy komórek organizacyjnych urzędów, które są właściwe ochronie ludności i obronie cywilnej),
  • osoby posiadające przydziały mobilizacyjne obrony cywilnej.

Program szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagania dla podmiotów prowadzących szkolenia określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw wewnętrznych.

Rozporządzenie stworzy podstawę prawną dla praktycznej organizacji i przeprowadzenia szkoleń.

Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla ministrów, sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów, marszałków województw i starostów prowadzi Akademia Pożarnicza.

Organizatorem szkoleń dla wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) są wojewodowie.

Akademia Pożarnicza może prowadzić szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), pracowników urzędów administracji publicznej oraz członków i pracowników podmiotów ochrony ludności oraz organów jednostek pomocniczych gminy, o ile kierownik urzędu albo podmiot ochrony ludności zawrze z nią umowę na realizację tych szkoleń (art. 50 ust. 2).

Podmioty zobowiązane do planowania oraz organizowania szkoleń, ćwiczeń i innych form edukacji, zainteresowane podjęciem współpracy z Akademią Pożarniczą serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Osobą kontaktową ze strony Akademii Pożarniczej w sprawie szkoleń organizowanych w trybie art. 50 ust. 2 jest Pan kpt. dr inż. Rafał Wróbel (e-mail: rwrobel@apoz.edu.pl, tel. 22 56 17 501). Preferowany kontakt e-mail.

Wymagania dla podmiotów prowadzących szkolenia OLiOC oraz weryfikacja spełnienia wymagań przez prowadzące szkolenia osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej

Szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, o których mowa a art. 50 ust. 2 mogą być prowadzone przez:

  • uczelnie służb państwowych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
  • szkoły, dla których organem założycielskim jest minister właściwy do spraw wewnętrznych,
  • ośrodki szkolenia służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych,
  • inne uczelnie,
  • związek ochotniczych straży pożarnych,
  • osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, z którymi kierownik urzędu albo podmiot ochrony ludności zawarł umowę na realizację tych szkoleń.

Mając na względzie zapewnienie jednolitości i odpowiedniego poziomu szkoleń na obszarze całego kraju, wymagania dla podmiotów prowadzących szkolenia, o których mowa w art. 50 ust. 2, określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw wewnętrznych.

Równocześnie w odniesieniu do podmiotów, które mogą prowadzić szkolenia, o których mowa w art. 50 ust. 3, należy pamiętać, że:

  • osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą prowadzić szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, jeżeli posiadają środki organizacyjne i techniczne, w tym osoby dysponujące wiedzą specjalistyczną, niezbędne do zapewnienia odpowiedniego poziomu merytorycznego szkolenia,
  • spełnienie wymagań przez prowadzące szkolenia osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, o których mowa w art. 50 ust. 2, weryfikuje Akademia Pożarnicza.

Wymagania określone w rozporządzeniu stanowić będą podstawę w procesie weryfikacji osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Podmioty zobowiązane do planowania oraz organizowania szkoleń, ćwiczeń i innych form edukacji, zainteresowane podjęciem współpracy z Akademią Pożarniczą serdecznie zapraszamy do kontaktu. Osobą kontaktową ze strony Akademii Pożarniczej w sprawie szkoleń organizowanych w trybie art. 50 ust. 2 jest Pan kpt. dr inż. Rafał Wróbel (e-mail: rwrobel@apoz.edu.pl, tel. 22 56 17 501). Preferowany kontakt e-mail.

Strona internetowa ochronaludnosci.edu.pl

Trwają intensywne prace nad nową stroną internetową ochronaludnosci.edu.pl - zapraszamy wkrótce!