Rektor-komendant Akademii Pożarniczej nadbryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni, wziął udział w konferencji Defence24 Days – największym tego typu wydarzeniu w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęconym szeroko pojętym zagadnieniom obronności i bezpieczeństwa.
Konferencja, będąca jednym z najważniejszych forów wymiany doświadczeń i opinii w sektorze zbrojeniowym oraz w obszarach związanych z bezpieczeństwem obywateli, przedsiębiorstw i administracji publicznej, zgromadziła licznych ekspertów, decydentów oraz przedstawicieli służb mundurowych i instytucji rządowych.
W ramach wydarzenia nadbryg. Tomasz Klimczak uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. „Gotowi na najgorszy scenariusz? Jak efektywnie odbudować obronę cywilną i ochronę ludności”, którego tematyka koncentrowała się na wyzwaniach i potrzebach związanych z budową nowoczesnego, zintegrowanego systemu ochrony ludności.
W panelu udział wzięli:
- st. bryg. Dariusz Marczyński – dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA,
- st. bryg. Mariusz Lenartowicz – dyrektor Biura Ochrony Ludności Komendy Głównej PSP,
- Andrzej Hawryluk – zastępca prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
- Marta Majewska – burmistrz miasta Hrubieszów,
- dr hab. Mikołaj Tomaszyk, prof. UAM – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Rektor-komendant Akademii Pożarniczej przedstawił działania podejmowane przez uczelnię na rzecz rozwoju systemu szkoleń w zakresie ochrony ludności. Szczególną uwagę poświęcił Wyższym Kursom Ochrony Ludności, które realizowane są w Akademii na podstawie programu stanowiącego załączniki nr 2 i 3 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2025 r. w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia (poz. 162).
Kursy te skierowane są do osób pełniących funkcje kluczowe w systemie zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w tym do starostów, prezydentów miast na prawach powiatu, wojewodów oraz marszałków województw. Mają one na celu nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim rozwijanie kompetencji praktycznych niezbędnych do skutecznego działania w sytuacjach zagrożeń.
Udział Akademii Pożarniczej w konferencji Defence24 Days potwierdza jej aktywne zaangażowanie w budowę systemu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz wzmocnienie współpracy między środowiskiem naukowym, administracją publiczną i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli.