28 stycznia w Polskiej Izbie Ubezpieczeń odbyło się seminarium „Bezpieczeństwo hal produkcyjno-magazynowych”, którego współorganizatorem była Akademia Pożarnicza. W seminarium uczestniczyło ponad 200 osób, a jego tematyka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Uczestnicy
W seminarium oprócz reprezentantów sektora ubezpieczeń w postaci inżynierów oceny ryzyka, jak i specjalistów likwidacji szkód oraz underwriterów wzięli udział prelegenci i uczestnicy z Akademii Pożarniczej w Warszawie, Politechniki Poznańskiej, a także wyższa kadra oficerska z Komendy Głównej i Komend Wojewódzkich PSP. Wśród uczestników byli też reprezentanci środowisk inżynierskich skupionych wokół Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz kwartalnika Ochrona Przeciwpożarowa, a także goście zagraniczni w postaci przedstawicieli działu International Codes and Standards firmy FM Global, która rozwija szeroko stosowane standardy bezpieczeństwa pożarowego w celu poprawy odporności biznesowej. Seminarium było otwarte również dla studentów Akademii Pożarniczej, którzy w sporej liczbie również wzięli w nim udział.
W seminarium wzięli udział między innymi:
- Krzysztof Kowalczyk - Z-ca Dyrektora, Biuro Hestia Corporate Solutions, STU ERGO Hestia S.A.
- Bogdan Gradecki - Dyrektor Operacyjny, Departament Produktów i Taryfikacji Klientów Korporacyjnych, TUiR Warta S.A.
- st. bryg. dr hab. inż. Adam Krasuski, prof. uczelni - Dyrektor Instytutu Inżynierii Bezpieczeństwa, Akademia Pożarnicza w Warszawie
- st. bryg. mgr inż. Rafał Szczypta – Zastępca Dyrektora Biura Zapobiegania Zagrożeniom, Komenda Główna PSP
- dr inż. Michał Malendowski - Adiunkt, Zakład Wytrzymałości Materiałów, Politechnika Poznańska
- dr inż. Wojciech Szymkuć - Adiunkt, Zakład Wytrzymałości Materiałów, Politechnika Poznańska
- mł. kpt. mgr inż. Wojciech Kowalski - Pracownik nauk-dyd IIB, Akademia Pożarnicza w Warszawie
- st. bryg. mgr inż. Tomasz Wiśniewski- Prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych, Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
- bryg. mgr inż. Dariusz Baranowski - Pracownik naukowo-dydaktyczny, biegły sądowy z zakresu pożarnictwa, Akademia Pożarnicza w Warszawie
- Damian Koszykowski – Starszy likwidator szkód, Charles Taylor Adjusting
- Artur Oniszk - Starszy likwidator szkód, Charles Taylor Adjusting
- mgr inż. Grzegorz Kotulek – Pracownik naukowo-dydaktyczny, biegły sądowy z zakresu pożarnictwa, Akademia Pożarnicza w Warszawie.
- Tom Roche - Starszy konsultant, International Codes and Standards, FM
- Paweł Rochala – Redaktor Naczelny kwartalnika Ochrona Przeciwpożarowa
oraz
- Pan Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej - st. bryg. dr Tomasz Klimczak,
- dr hab. inż. Wioletta Rogula-Kozłowska, prorektor ds. nauki Akademii Pożarniczej
- mł. bryg. dr inż. Piotr Tofiło – pomysłodawca i współorganizator wydarzenia.
Problem z pożarami w halach
Rocznie dochodzi do kilku tysięcy pożarów w halach magazynowych i produkcyjnych. Bezpieczeństwo pożarowe ma więc znaczenie dla kondycji gospodarczej kraju.
– To wydarzenie pozwoliło nam przedstawić priorytety i potrzeby w zakresie projektowania i eksploatacji budynków produkcyjno-magazynowych, a także wyciągnąć wnioski z dochodzeń popożarowych – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.
W opinii ekspertów rynkowych obowiązujące przepisy nie nadążają za zmianami technologicznymi i biznesowymi, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo obiektów budowlanych. Ten temat był jednym z istotniejszych, które omawiano podczas spotkania. Pożary, które pojawiają się w ostatnich latach, często niszczą całe kompleksy przedsiębiorstw, mimo wdrażania krajowych przepisów i norm przeciwpożarowych.
– Potrzebna jest dyskusja i współpraca środowiska ubezpieczeniowego ze środowiskiem pożarniczym. Razem możemy wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pożarowego przedsiębiorstw w Polsce. Wymiana doświadczeń jest tu kluczowa – mówi dr hab. inż. Wioletta Rogula-Kozłowska, prof. uczelni, prorektor ds. nauki Akademii Pożarniczej w Warszawie.
Podczas seminarium przedstawiono również propozycje zmian w przepisach, poprawiających bezpieczeństwo pożarowe budynków i podnoszące poziom akceptowalności technicznej ryzyk z punktu widzenia ubezpieczycieli.
Niepokojące statystyki
Rocznie dochodzi do ok. 2900 pożarów w budynkach magazynowych oraz do 4500 w budynkach produkcyjnych. Do pożarów o dużej skali dochodzi wprawdzie rzadko, jednak ich konsekwencje dotykają tysięcy ludzi. Jednak każdy pożar dla przedsiębiorstwa to nie tylko szkoda w mieniu, ale też przestój w produkcji. Zniszczenie mienia wiąże się z koniecznością odbudowy zakładu pracy, czasochłonnym procesem uzyskania pozwoleń na jego ponowne uruchomienie. Przestój w działalności oznacza też często zwolnienia pracowników lub obniżenie ich przychodów. Trzeba brać pod uwagę również ryzyko utraty rynków zbytu, bo kontrahenci nie mogą wstrzymywać swojej produkcji czy działalności z powodu braku dostaw od podmiotu, który został dotknięty pożarem. To również ryzyko utraty dostawców.
Dyskusje przyniosły nie tylko diagnozy problemów, ale także propozycje zmian w przepisach, które mogłyby znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa pożarowego w Polsce. Seminarium zakończyło się jednomyślnym wnioskiem o konieczności pogłębiania współpracy pomiędzy środowiskami uczestniczącymi w seminarium w celu wypracowania i realizacji rzeczywistych merytorycznych inicjatyw prowadzących do poprawy aktualnej sytuacji w obszarze bezpieczeństwa pożarowego hal przemysłowych w Polsce.