Skip to content
LOGOWANIE

SGSP OŚRODKIEM SZKOLENIA DRONOWEGO

dron w powietrzu

Z radością informujemy, że Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) została wpisana do rejestru ośrodków szkolenia i egzaminowania pilotów bezzałogowych statków powietrznych. Tym samym możliwe stało się organizowanie przez naszą Uczelnię specjalistycznych szkoleń dronowych w zakresie bezpieczeństwa powszechnego, ratownictwa i ochrony ludności.

Uprawnienia i kategorie szkoleń

Decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, SGSP uzyskała uprawnienia do prowadzenia szkoleń w zakresie krajowych scenariuszy standardowych (kat. „szczególna”): NSTS-01 (VLOS do 4 kg), NSTS-02 (VLOS do 25 kg), NSTS-05 (BVLOS do 4 kg), NSTS-06 (BVLOS do 25 kg). Uczelnia została także wyznaczona do przeprowadzania egzaminów teoretycznych w zakresie tych scenariuszy oraz w podkategorii A2 (kat. „otwarta”).

Ośrodek szkolenia i egzaminowania w SGSP

SGSP jest odpowiednio trzecim i drugim w strukturach Państwowej Straży Pożarnej, uznanym przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ośrodkiem szkolenia (nr w wykazie S161) i egzaminowania (nr w wykazie E177) pilotów bezzałogowych statków powietrznych. Tym co nas wyróżnia jest nie tylko wysoko wykwalifikowana kadra ponad 25 pilotów dronów, w tym naukowców, funkcjonariuszy i instruktorów, lecz także specjalistyczna infrastruktura dydaktyczna, na której można realizować różne scenariusze zdarzeń.

Badania naukowe i współpraca z branżą

W SGSP nieustannie prowadzone są badania naukowe i prace rozwojowe dotyczące zwiększenia potencjału użycia systemów bezzałogowych statków powietrznych w straży pożarnej. Przejawia się to m.in. w publikowanych artykułach naukowych i publicystycznych oraz poprzez realizację projektów badawczych i uczestnictwo w konferencjach i seminariach. SGSP niezmiennie jest współorganizatorem DroneTech World Meeting w Toruniu – największego w Polsce międzynarodowego, cyklicznego wydarzenia poświęconego systemom bezzałogowym, pojazdom autonomicznym, kosmicznym, sztucznej inteligencji i wszystkim nowym technologiom związanym z rozwojem inteligentnej metropolii XXI wieku. DroneTech World Meeting składa się z konferencji naukowej, targów technologii sprzętu, giełdy kooperacyjnej, warsztatów.

Najbliższe szkolenie

Najbliższe szkolenie pn. „Zastosowanie dronów w ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 25-26 października 2022 r.

Organizacja i forma szkolenia

Szkolenie organizuje i prowadzi SGSP w formie e-learningowej i stacjonarnej.

Program szkolenia

Program szkolenia obejmuje 28 godzin zajęć dydaktycznych i trwa 2 dni.

Miejsce zajęć

Zajęcia prowadzone są w obiektach należących do SGSP.

Rekrutacja i wymagania

Wymagane jest skierowanie od pracodawcy. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Serdecznie zapraszamy do rekrutacji!

Więcej informacji

Szczegóły dostępne są na stronie: https://kursy-szkolenia.sgsp.edu.pl/?page_id=4276.

Inne wpisy z podobnych kategorii

Wizyta Studentów Akademii Pożarniczej wraz z opiekunem BBN
Wizyta Studentów Akademii Pożarniczej wraz z opiekunem BBN
Studenci studiów dziennych Akademii Pożarniczej odwiedzili siedzibę Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas wizyty uczestniczy...
Seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we wrześniu 2024 roku”
Seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we wrześniu 2024 roku”
16 stycznia 2025 r. w murach naszej uczelni odbyło się seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we w...
Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Pożarniczej
Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Pożarniczej
W niedzielę 12 stycznia 2025 r. o godzinie 12:00 odbyła się Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołn...