Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy zawodowej i naukowej w strukturach Państwowej Straży Pożarnej oraz Akademii Pożarniczej odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego władze uczelni złożyły wyrazy uznania i wdzięczności dr. hab. inż. Andrzejowi Mizerskiemu, prof. uczelni.
W imieniu społeczności akademickiej gratulacje przekazał rektor-komendant Akademii Pożarniczej, nadbryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni, w towarzystwie prorektora ds. kształcenia i studentów, st. bryg. dr hab. inż. Tomasza Zwęglińskiego, prof. uczelni oraz dziekana Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności, st. bryg. dr. inż. Wiktora Gawrońskiego.
Podczas spotkania podkreślono wyjątkowy dorobek naukowy i dydaktyczny Pana Profesora, którego wieloletnia działalność – szczególnie w obszarze środków gaśniczych i neutralizujących – miała istotny wpływ na rozwój inżynierii bezpieczeństwa oraz nowoczesnych rozwiązań w ochronie przeciwpożarowej. Była to także okazja do wyrażenia podziękowań za pięć dekad zaangażowania, pasji oraz znaczącego wkładu w rozwój polskiego pożarnictwa i kształcenie kolejnych pokoleń specjalistów.
Prof. Andrzej Mizerski jest uznanym ekspertem w zakresie środków gaśniczych i inżynierii bezpieczeństwa, autorem kluczowych podręczników i skryptów wykorzystywanych w Akademii Pożarniczej oraz Szkole Głównej Służby Pożarniczej (SGSP). W SGSP pełnił m.in. funkcję prorektora ds. naukowo-dydaktycznych i studenckich.
Pan Profesor aktywnie wspiera rozwój nauki zarówno poprzez własne badania, jak i mentoring młodej kadry – jest promotorem wielu prac magisterskich i inżynierskich z zakresu inżynierii bezpieczeństwa, w tym dotyczących krytycznego stężenia mikelarnej piany gaśniczej. Jego działalność naukowa koncentruje się na inżynierii bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pożarowego i chemicznego.
Pan Profesor uczestniczył w organizacji i pracach komitetów naukowych wielu konferencji, m.in. „Inżynieria bezpieczeństwa: geneza, wyzwania…” oraz „EKOMILITARIS”, współtworząc interdyscyplinarne inicjatywy naukowe. Kierował również zespołami badawczymi zajmującymi się środkami gaśniczymi, szczególnie pianotwórczymi i dekontaminacyjnymi, prowadząc badania mające realne zastosowanie w praktyce Państwowej Straży Pożarnej.
Za całokształt dorobku naukowego w SGSP Pan Profesor został uhonorowany nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
fot. Tomasz Zamiela, Akademia Pożarnicza