Skip to content
LOGOWANIE

SPOTKANIE WSZYSTKICH KONSORCJANTÓW REALIZUJĄCYCH PROJEKT PN. „OPRACOWANIE ZAŁOŻEŃ ZINTEGROWANEGO SYSTEMU GROMADZENIA I PRZETWARZANIA WIEDZY RATOWNICZEJ DLA FAZ: PRZYGOTOWANIA, ZAPOBIEGANIA, REAGOWANIA I ODBUDOWY, NA POTRZEBY OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ I OCHRONY LUDNOŚCI”

Trzy osoby siedzą przy stole podczas spotkania

W dniu 8 listopada 2023 r. w siedzibie Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się spotkanie wszystkich konsorcjantów realizujących projekt pn. "Opracowanie założeń zintegrowanego systemu gromadzenia i przetwarzania wiedzy ratowniczej dla faz: przygotowania, zapobiegania, reagowania i odbudowy, na potrzeby ochrony przeciwpożarowej i ochrony ludności".

W spotkaniu udział wzięli nadbryg. dr inż. Adam Konieczny - Zastępca Komendanta Głównego PSP, prof. dr hab. Robert Olkiewicz - Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Jacek Przygodzki - Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, bryg. dr hab. inż. Bożena Kukfisz, prof. uczelni - Kierownik Projektu GOSPOSTRATEG IX oraz znamienici zaproszeni goście - członkowie Komitetu Sterującego i Wykonawcy merytoryczni projektu.

Akademię Pożarniczą reprezentował zespół w składzie:

  • dr hab. Mariusz Nepelski, prof. uczelni;
  • kpt. mgr inż. Mateusz Banaś - Zastępca Kierownika Projektu;
  • dr inż. Dorota Markowska;
  • mgr Monika Łagowska;
  • mgr inż. Przemysław Wysoczyński.

Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie - PIB reprezentował zespół w składzie:

  • mgr inż. Paweł Stępień;
  • mgr Emilia Żebrowska.

Akademię Sztuki Wojennej reprezentował zespół w składzie:

  • dr hab. Bogdan Michailiuk, profesor ASzWoj;
  • ppłk. dr inż. Jacek Stępień;
  • mgr Monika Szpura.

Uniwersytet Wrocławski reprezentował zespół w składzie:

  • prof. dr hab. Karol Kiczka;
  • prof. dr hab. Jerzy Korczak;
  • prof. dr hab. Tadeusz Kocowski;
  • dr hab. Piotr Lisowski, prof. UWr;
  • dr Michał Raduła;
  • st. bryg. w st. spocz. Stanisław Ręcławowicz.

Uroczyste spotkanie inaugurowało rozpoczęcie i uszczegółowienie zakresu zadań projektowych, w rozpoczętej Fazie A projektu. Na spotkaniu wielokrotnie podkreślono ważność projektu, którego celem jest stworzenie oraz weryfikacja w pilotażu zbioru narzędzi służących do realizacji zadań ratowniczych o charakterze kryzysowym, w kontekście projektowanych zmian organizacyjno-prawych, w zakresie ochrony ludności i zarządzania kryzysowego.  Ożywiona dyskusja dotyczyła opracowania otwartego, jednolitego systemu klasyfikacji działań ratowniczych, wykorzystania narzędzi inżynierskich w tym BPMN do planowania i opisywania procesów, rozpoznania aktualnego stanu prawnego oraz propozycji rekomendacji zmian prawnych, a także rozwiązań dla systemów powiadamiania, ostrzegania i alarmowania wykorzystywanych na potrzeby ochrony ludności.

Pan nadbryg. Adam Konieczny podkreślił, że projekt jest bardzo istotny z punktu bezpieczeństwa państwa, a skala jego oddziaływania dotyczy każdego obywatela czy osoby przebywającej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas spotkania doprecyzowano szczegóły realizacji zadania, w zakresie budowy klasyfikacji dziesiętnej działań ratowniczych i testowania procedur przez Siły Zbrojne, za które odpowiada Akademia Sztuki Wojennej. W fazie pierwszej projektu realizowane będą również zadania Uniwersytetu Wrocławskiego dotyczące analizy prawnych regulacji związanych z konstrukcją i funkcjonowaniem planów ratowniczych. Rekomendacje zostały przekazane do zadania Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, które odpowiada za opracowanie wymagań techniczno-użytkowych, metodyk badawczych oraz wytycznych projektowych dla systemów powiadamiania, ostrzegania i alarmowania na potrzeby ochrony ludności.

Akademia Pożarnicza odpowiada za przygotowanie platformy do testów symulacji wirtualnych oraz przygotowanie rozwiązań nowej organizacji materiałów planistycznych dla szczebli terenowych.

Nad całością prac w projekcie czuwa Komenda Główna PSP, która pełni w projekcie rolę Lidera merytorycznego, której zadaniem jest nadzór nad prawidłową realizacją projektu.

Projekt realizowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków”. Szczegółowa informacja o finansowaniu dostępna jest pod adresem: https://apoz.edu.pl/projekty/projekty/realizowane/

Inne wpisy z podobnych kategorii

Wizyta Studentów Akademii Pożarniczej wraz z opiekunem BBN
Wizyta Studentów Akademii Pożarniczej wraz z opiekunem BBN
Studenci studiów dziennych Akademii Pożarniczej odwiedzili siedzibę Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas wizyty uczestniczy...
Seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we wrześniu 2024 roku”
Seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we wrześniu 2024 roku”
16 stycznia 2025 r. w murach naszej uczelni odbyło się seminarium eksperckie „Analiza działań ratowniczych podczas powodzi we w...
Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Pożarniczej
Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Pożarniczej
W niedzielę 12 stycznia 2025 r. o godzinie 12:00 odbyła się Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołn...