W dniach 16-20 września 2024 roku, pchor. Mikołaj Łosz oraz pchor. Piotr Sikorski uczestniczyli w mobilności studenckiej w ramach programu Erasmus+ w uczelni partnerskiej Feuerwehrakademie Hamburg. Celem wyjazdu było podniesienie kwalifikacji, wymiana doświadczeń oraz odbycie praktyk zawodowych w jednostkach w Hamburgu.
Podczas wizyty podchorążowie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem zawodowej straży pożarnej w mieście Hamburg. Podchorążowie zapoznali się ze strukturą pracy tamtejszej akademii pożarniczej, mieli okazję zapoznać się z jej poligonem oraz trenażerami różnego typu. Uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach praktycznych z gaszenia pożarów wewnętrznych, dzięki którym mieli możliwość porównania schematów działań oraz przedyskutować aspekty decydujące o skuteczności takich akcji. Pozwoliło to na lepsze zrozumienie środowiska pożarowego i działań mających na celu przeciwdziałanie rozwojowi pożaru. Gospodarze wizyty zaprezentowali również róźnorodne kolekcje sprzętu oraz mundurów, które zgromadzone są w muzeum pożarnictwa hamburskiej komendy. Była to świetna lekcja historii, która została wzbogacona przez rozwinięte objaśnienia i anegdoty lokalnego znawcy-kolekcjonera.
Studenci mieli również możliwość poznania działania Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Hamburgu, dzięki dwudziestoczterogodzinnej służbie odbytej na podziale bojowym. Pomimo roli obserwatorów, podchorążowie mogli przeżyć ten czas tak jak normalni funkcjonariusze. Nie tylko brali udział w wyjazdach do akcji, ale np. Pomagali we wspólnym przygotowaniu posiłków czy ćwiczeniach fizycznych. Dzięki temu, poznali dogłębnie sposób działania niemieckiego systemu ratowniczego oraz mogli porównać go do polskiego odpowiednika. W trakcie pobytu odwiedzili różnego typu jednostki, co skutkowało poznaniem sprzętu każdego rodzaju, również tego specjalistycznego. Ciekawą atrakcją był również pobyt w koszu podnośnika hydraulicznego na wysokości 53 metrów, co nie jest codziennością.
Wyjazd był również doskonałą okazją do poznania kultury Niemiec. Hamburg, położony nad rzeką Łabą, to miejsce bardzo różnorodne kulturowo. Studenci mieli czas zapoznać się z bogactwem tego miejsca nie tylko patrząc przez pryzmat pożarnictwa, ale również przez pryzmat dziedzictwa kulturowego i historycznego.
Mobilność w ramach programu Erasmus+ jest niezwykle wartościowa pod względem rozwoju zawodowego i poszerzania swoich horyzontów. Dzięki wymianie doświadczeń i wiedzy zyskują obie strony, zarówno ta wyjeżdżająca, jak i ta przyjmująca. Zdobyte doświadczenia i wiedza to bezcenna wartość, która pozwoli na rozwój zarówno w karierze pożarniczej jak i naukowej.
Również z perspektywy Uczelni partycypujących to wielka szansa na budowanie współpracy i dalsze jej pogłębianie, która przyczyni się do rozwoju zarówno studentów, jak i placówek oświatowych.