Skip to content
LOGOWANIE

Sprawozdanie z mobilności Erasmus+ – International University of Struga, Macedonia Północna

trzy osoby pozują do zdjęcia

W dniach 17-21 czerwca 2024 roku, st. str. mgr inż. Monika Komendarska z Działu Projektów oraz mgr Barbara Kozłowska i mgr Izabela Kurowska z Działu Organizacji Dydaktyki Akademii Pożarniczej, uczestniczyły w mobilności pracowniczej w ramach (Staff Mobility for Training)w uczelni partnerskiej International University of Struga w Macedonii Północnej, zorganizowanym w ramach programu Erasmus+. Celem wyjazdu było podniesienie kwalifikacji, wymiana doświadczeń, zdobycie nowej wiedzy na temat zarządzania projektami naukowymi i planowania akademickiego oraz nawiązanie współpracy z International University of Struga.

Podczas wizyty miałyśmy okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Uniwersytetu. Spotkania z koordynatorem ds. Erasmusa, panią Semrą Bujari oraz innymi pracownikami uczelni,  zespołami projektowymi pozwoliły na wymianę praktyk stosowanych podczas realizacji projektów oraz planowaniu akademickim, a także na zdobycie wiedzy w tym obszarze.

Jednym z kluczowych elementów wyjazdu były rozmowy dotyczące zarządzania projektami naukowymi, które obejmowały tematy takie jak możliwości pozyskiwania funduszy, monitorowanie postępów projektów oraz ich rozliczanie. Miałyśmy okazję wymienić się doświadczeniami z macedońskimi kolegami, co pozwoliło na zdobycie cennych informacji i nowych perspektyw. W trakcie wizyty miałyśmy również okazję zwiedzić różne działy uczelni, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć ich strukturę oraz sposób funkcjonowania, a także zapoznać się z systemem planowania zajęć, harmonogramem roku akademickiego oraz procedurami przebiegu procesu dydaktycznego. Poznanie nowoczesnych metod i narzędzi stosowanych na International University of Struga okazało się niezwykle cenne i inspirujące.

Wyjazd był również doskonałą okazją do poznania kultury Macedonii. Struga, położona nad jeziorem Ochrydzkim, zachwyciła nas swoją malowniczością oraz bogatą historią. Mieszkańcy miasta okazali się niezwykle gościnni i serdeczni. Miałyśmy również okazję spróbować lokalnej kuchni, która jest bogata w mięsa, świeże warzywa, owoce i przyprawy. Tradycyjne dania, takie jak tavče gravče (potrawa z fasoli), ajvar (pasta z pieczonych papryk) oraz burek (placek z ciasta francuskiego nadziewany mięsem lub serem) zyskały szczególne uznanie.

Mobilność pracownicza w ramach programu Erasmus+ okazała się niezwykle wartościowa pod względem rozwoju zawodowego i nawiązania współpracy międzynarodowej. Zdobyte doświadczenia i wiedza będą cennym wsparciem w dalszej pracy. Wyjazd do Macedonii był niezwykle wartościowy zarówno pod względem merytorycznym, jak i kulturowym.
Był on doskonałą okazją, aby móc rozwinąć się na wielu płaszczyznach, zaś nawiązane kontakty międzynarodowe umożliwiły otwarcie drzwi do przyszłej współpracy.

Udział w programie Erasmus+ to doskonała okazja do rozwoju kompetencji i nawiązywania nowych kontaktów międzynarodowych.

Serdecznie polecamy!!!

Inne wpisy z podobnych kategorii

Uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Pożarniczej
Uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Pożarniczej
10 października 2024 r. w Akademii Pożarniczej odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu dwóch kadencji. W posiedzeniu wzięli udz...
Odejście na zaopatrzenie emerytalne Pana asp. sztab. Marka Sztylko
Odejście na zaopatrzenie emerytalne Pana asp. sztab. Marka Sztylko
Z okazji odejścia na zaopatrzenie emerytalne Pana asp. sztab. Marka Sztylko, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. dr...
Bezpieczni w Szkole – Misja Ewakuacja
Bezpieczni w Szkole – Misja Ewakuacja
W dobie rosnącej cyfryzacji procesów edukacyjnych oraz stale zmieniających się wyzwań, przed jakimi stają współczesne systemy n...