Skip to content
Logo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
LOGOWANIE

Sprawozdanie z mobilności Erasmus+ w Universitat Politècnica de València (Hiszpania)

grupa osób pozuje do zdjęcia

Sprawozdanie dr Anny Kociołek-Pęksy z Zakładu Edukacji Społecznej na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności:

W dniach 16 – 20 czerwca 2025 r. brałam udział w Staff Training Program dla pracowników uczelni wyższych organizowany przez Universitat Politècnica de València (UPV).  UPV Znajduje się w światowych rankingach uczelni (np. 667. miejsce w rankingu Best Global Universities, U.S. News & World Report). W ramach tego programu dedykowanego zarówno nauczycielom akademickim jak i kadrze administracyjnej uczelni wyższych, UPV zorganizowało i zaproponowało zróżnicowane tematycznie i poziomowo kursy językowe i IT. Notabene, była to już 29 edycja tego rodzaju mobilności E+ dla kadry uczelni wyższych organizowana przez Uniwersytet Politechnikę w Walencji.

Wybrałam udział w kursie „IT & Languages”. Kurs obejmował pięć dni zajęć praktycznych po 5 godzin dydaktycznych dziennie, w sumie 25 godzin, w małej 11 osobowej grupie słuchaczy, w której znaleźli się także Włosi, Czesi, Węgrzy, jak też Polacy oraz jeden Cypryjczyk. Pierwszego dnia pobytu w UPV każda grupa zajęciowa przez rozpoczęciem zajęć merytorycznych, udała się na zwiedzanie wprost gigantycznego Campusu uczelni, który zajmuje ok. 600 tysięcy m2, a po zakończeniu zajęć organizatorzy zaprosili uczestników na powitalny social lunch, w ramach którego zaserwowano trzy dania kuchni katalońskiej i walencjańskiej.

Każdego dnia po pierwszych trzech godzinach zajęć kursowych organizatorzy oferowali w ramach godzinnej przerwy lunchowej wspólne spotkanie uczestników i prowadzących zajęcia z wszystkich grup kursowych przy zimnych i ciepłych napojach oraz przekąskach, na jednym z patio znajdujących się w Campusie. Dzięki temu każdego dnia można było zapoznać nowe osoby i nawiązać z nimi kontakty zawodowy jak też pozazawodowe.

Zajęcia, z IT w których brałam udział były w przeważającej mierze praktyczne. Prowadzący wieloaspektowo i wielowymiarowo prezentował zagadnienia bezpieczeństwa z zakresu IT przy jednoczesnym wykonywaniu przez kursantów określonych czynności w określonym omawianym środowisku. Dzięki temu od razu mogliśmy w praktyce zetknąć się z niepożądanymi następstwami dokonanych przez nas czynności, ponieważ wykonanie niektórych poleceń realizowało scenariusz „stress-test”, o czym nie byliśmy uprzednio informowani. Za sprawą tej swoistego rodzaju „terapii szokowej” błyskawicznie przyswajałam pożądane zachowania i unikałam tych niepożądanych dzięki czemu w bardziej bezpieczny sposób będę mogła wykorzystywać przyswojoną wiedzę i zdobyte umiejętności w operowaniu narzędziami IT w mojej dalszej pracy dydaktycznej i badawczej. 

Bardzo przyjazną praktyką w UPV jest to, że zajęcia dydaktyczne dla studentów rozpoczynają się o godz. 9:00 a na terenie uczelni jest mensa dofinansowywana przez Uczelnię, w której zarówno pracownicy jak i studenci mogą się przez cały dzień stołować się za symboliczną opłatę. I to jest to rozwiązanie, o którego wdrożeniu w APOŻ nie tylko marzę, ale także mam nadzieję, że w trakcie mojej dalszej pracy zawodowej doczekam:-)

Ostatniego dnia pobytu w UPV, bezpośrednio po zakończeniu zajęć kursowych organizatorzy zorganizowali farewell lunch w postaci bankietu, gdzie zaserwowany został uczestnikom szeroki wachlarz typowych dla Katalonii, a w szczególności Walencji, tapas. Wtedy też otrzymaliśmy opakowania do zapakowania i zabrania w drogę powrotną do domu pozostałych tapas po to aby zarówno dłużej delektować się lokalną kuchnią, jak też sympatyczniej wspominać pobyt w UPV.  Tak też będę go wspominała - tym bardziej, że w ciągu tych 25 godzin zajęć udało mi się nie tylko dowiedzieć, ale i w praktyce przetestować wiele, wiele ważnych w pracy nauczycie akademickiego rozwiązań z obszaru IT.

Inne wpisy z podobnych kategorii

Sprawozdanie z mobilności Erasmus+ w Universitat Politècnica de València (Hiszpania)
Sprawozdanie z mobilności Erasmus+ w Universitat Politècnica de València (Hiszpania)
Sprawozdanie dr Anny Kociołek-Pęksy z Zakładu Edukacji Społecznej na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności: W d...
Wakacje na służbie – szkolenia operacyjne Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej w terenie i na wodzie
Wakacje na służbie – szkolenia operacyjne Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej w terenie i na wodzie
Szkolenia operacyjne JRG APoż: doskonalenie działań w terenie i na wodzie W lipcu 2025 roku funkcjonariusze Jednostki Ratownicz...
Sprawozdanie z pobytu w University of Patras (Grecja) w ramach programu Erasmus+
Sprawozdanie z pobytu w University of Patras (Grecja) w ramach programu Erasmus+
W dniach 23–27 czerwca 2025 r. st. bryg. dr inż. Małgorzata Majder-Łopatka z Instytutu Inżynierii Bezpieczeństwa uczestniczyła ...