Skip to content
LOGOWANIE

SPRAWOZDANIE Z POBYTU W ISEC LISBOA – INSTITUTO SUPERIOR DE EDUCAÇÃO E CIÊNCIAS W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

Baner Erasmus+

O wyjeździe na studia w ramach programu Erasmus+ krąży wiele legend. Ja postanowiłem sprawdzić je na własnej skórze, co uważam za jedną z najlepszych decyzji w moim życiu. Semestr letni roku akademickiego 2022/2023 spędziłem w Portugalii, studiując w Instituto Superior de Educação e Ciências w Lizbonie.

Pomimo wielu uczelni partnerskich, atuty słonecznej Portugalii, jak i wyżej wspomnianej uczelni, przekonały mnie do jej wyboru. Uczelnia znajduje się tuż przy jednej z czterech linii metra, co zdecydowanie ułatwia dojazd w najdalsze zakątki Lizbony. Mieszkałem w domu studenckim, znajdującym się na uczelnianym kampusie, dzięki czemu dotarcie na zajęcia nie zajmowało więcej niż 5 minut. Warunki jakie zastałem w akademiku znacznie przerosły moje oczekiwania, a dzielenie przestrzeni mieszkalnej ze studentami z innych krajów, pomogło nawiązać z nimi bliższe relacje.

Studia miały charakter wieczorowy, a zajęcia odbywały się w języku portugalskim. Było to małe utrudnienie, jednak wykładowcy mówiący dobrze po angielsku, na bieżąco tłumaczyli omawiany materiał. Zaskoczeniem był wyjątkowy brak punktualności zarówno ze strony nauczycieli jak i studentów, z którego powodu nikt nie robił sobie jednak problemu. Ewaluacja zdobytej wiedzy odbywała się poprzez referaty oraz egzaminy. Koordynatorzy zarówno z uczelni macierzystej jak i przyjmującej wykazali się nieocenioną życzliwością oraz pomocą w każdej kwestii. Nie inaczej było też z portugalskimi studentami i nauczycielami. Atmosfera na zajęciach była wyjątkowo przyjemna i zgoła inna od tej znanej z polskiej rzeczywistości.

Wyjątkowo ciekawym elementem zajęć były wyjazdy m.in. do siedziby krajowego organu ds. sytuacji nadzwyczajnych i ochrony ludności oraz mobilnego punktu dowodzenia w dniu pielgrzymek do Fatimy, gdzie mogłem zobaczyć, narzędzia ułatwiające wykrywanie i dowodzenie akcjami gaśniczymi rozległych pożarów lasów oraz zarządzanie bezpieczeństwem zgromadzeń.

Bogate życie kulturalne i rozrywkowe zapewniały organizowane przez ESN Lisboa eventy, pozwalające tworzyć wyjątkowe wspomnienia z ludźmi z całego świata, poznawać historię i ulice Lizbony, kulturę innych narodów oraz umilać czas spędzany za granicą. Dobrze rozwinięta sieć transportu publicznego dała mi możliwość zwiedzenia wielu zakątków Portugalii oraz obudziła we mnie pasję do podróżowania.

Wyjazd w ramach programu Erasmus+ wpłynął na polepszenie moich zdolności językowych oraz rozwój osobisty. Jestem wdzięczny za możliwość zrealizowania semestru za granicą i gorąco zachęcam do tego całą społeczność akademicką Akademii Pożarniczej.

Inne wpisy z podobnych kategorii

Seminarium naukowe „System ochrony ludności w Polsce” – podsumowanie
Seminarium naukowe „System ochrony ludności w Polsce” – podsumowanie
Podczas dzisiejszego seminarium podkreślono wiele kluczowych i strategicznych obszarów wymagających efektywnego zarządzania bez...
Odprawa dotycząca programu szkolenia z zakresu działań rot asekuracyjnych w PSP
Odprawa dotycząca programu szkolenia z zakresu działań rot asekuracyjnych w PSP
W dniu 12.04.2024 r. w Akademii Pożarniczej przy udziale Biura Edukacji Komendy Głównej PSP odbyło się spotkanie zespołu robocz...
Spotkanie Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich
Spotkanie Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich
9 kwietnia 2024 r. w Sali Senatu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się stacjonarne spotkanie Konferencji Rektorów Ucz...