Skip to content
LOGOWANIE

SPRAWOZDANIE Z POBYTU W UNIVERSIDADE LUSÓFONA DE HUMANIDADES E TECNOLOGIAS W LIZBONIE W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

Baner Erasmus+

W dnia 8-12 maja 2023 roku czworo pracowników SGSP (Renata Grabowska, Katarzyna Bach, Monika Szmigielska oraz Wojciech Maćkowski) uczestniczyło w mobilności pracowniczej w ramach Erasmus+/Staff Mobility for Training w uczelni Partnerskiej w Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias w Lizbonie (Portugalia). 

Celem wizyty była wymiana wiedzy i doświadczenia w ramach wykonywanych obowiązków z przedstawicielami Uniwersytetu Lusófona oraz podniesienie kompetencji językowych. 

W pierwszym dniu pobytu odbyło się spotkanie z zespołem ds. mobilności w składzie: Amélia Ordonho, Ana Vicente, Filipa Frazão oraz Francisco Nobre, z panią dyrektor Raquel Santos na czele. Uczestniczyli w nim również reprezentanci uczelni z Estonii oraz trzech innych uczelni z Polski. Podczas spotkania pani dyrektor przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące uczelni przyjmującej, w tym strukturę organizacyjną i ofertę edukacyjną. Po prezentacji reprezentanci uczelni oprowadzili nas po kampusie uczelni. 

Uniwersytet jest największą prywatną uczelnią wyższą w Portugalii. W ostatnim czasie jej oferta została poszerzona o możliwość studiowania w Porto. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz kierunków. Przedstawiciele uczelni poinformowali również o skali umiędzynarodowienia Uczelni ( studiują na niej studenci z 84 krajów). 

W kolejnych dniach odbyły się spotkania z dyrektorem ds. innowacji panem Paulo Ferreira oraz João Ildefonso, kierownikiem ds. systemów telekomunikacyjnych, którzy zaprezentowali sprzęt, systemy IT wykorzystywane w uczelni oraz wprowadzane innowacje usprawniające codzienną pracę pracowników oraz studentów. Przedstawili także zakres prowadzonych w uczelni projektów w dziedzinie IT. 

Pracownicy SGSP mieli także przyjemność spotkać się z profesorami Marko Beko i Slavisa Tomic, którzy przybliżyli im na czym polega codzienna praca działu projektów tak dużej uczelni. Poruszono temat możliwości ewentualnej współpracy pomiędzy naszymi uczelniami dot. bezzałogowych statków powietrznych. 

W ramach mobilności odbyły się także spotkania z profesor Aną Loureiro oraz prof. Tânia Gaspar z wydziału psychologii. Była to doskonała okazja aby pomówić o dobrych praktykach w zakresie organizacji akademickiego centrum pomocy psychologicznej dla studentów Lusofony (projekt SPEAK), źródłach finansowania i współpracy ze szkołami psychoterapii w tym zakresie. Spotkanie było okazją do refleksji nad wyzwaniami i problemami, z jakimi najczęściej borykają się portugalscy i polscy studenci. Poruszono wątki wykluczenia, stresu, psychologicznych konsekwencji pandemii, jakości życia. Wstępnie zarysowano obszary możliwej przyszłej współpracy w międzynarodowych projektach badawczych dotyczących zdrowego środowiska pracy. Psycholog SGSP Katarzyna Bach mogła także obserwować codzienną pracę wydziału i odwiedzić psychologiczne laboratoria badawcze. 

Uczestnictwo w programie było doskonałą okazją do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i poszukiwania przestrzeni do współpracy z uczelnią partnerską w przyszłości. Nie bez znaczenia była również możliwość podniesienia kompetencji językowych oraz poznania kultury i tradycji Portugalii. 

Poniżej kilka zdjęć z wizyty. 

Inne wpisy z podobnych kategorii

Druga edycja konferencji naukowej pt. „Bezpieczeństwo strażaków w działaniach ratowniczych”
Druga edycja konferencji naukowej pt. „Bezpieczeństwo strażaków w działaniach ratowniczych”
W dniach 10-11 września 2024 r. odbywa się w Akademii Pożarniczej druga edycja konferencji naukowej pt. „Bezpieczeństwo strażak...
2. miejsce w III Ogólnopolskich Zawodach Strażaków w Ratownictwie Technicznym w Jastrzębiu Zdroju
2. miejsce w III Ogólnopolskich Zawodach Strażaków w Ratownictwie Technicznym w Jastrzębiu Zdroju
Gratulujemy sukcesu! Funkcjonariusze Baza Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa APoż wraz z członkami KNRT – Koł...
Spotkanie z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w PBL Zamczysko Nowe
Spotkanie z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w PBL Zamczysko Nowe
Komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frysztak, rektor-ko...