Skip to content
LOGOWANIE

SPRAWOZDANIE Z POBYTU W UNIVERSIDADE LUSÓFONA DE HUMANIDADES E TECNOLOGIAS W LIZBONIE W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

Baner Erasmus+

W dnia 8-12 maja 2023 roku czworo pracowników SGSP (Renata Grabowska, Katarzyna Bach, Monika Szmigielska oraz Wojciech Maćkowski) uczestniczyło w mobilności pracowniczej w ramach Erasmus+/Staff Mobility for Training w uczelni Partnerskiej w Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias w Lizbonie (Portugalia). 

Celem wizyty była wymiana wiedzy i doświadczenia w ramach wykonywanych obowiązków z przedstawicielami Uniwersytetu Lusófona oraz podniesienie kompetencji językowych. 

W pierwszym dniu pobytu odbyło się spotkanie z zespołem ds. mobilności w składzie: Amélia Ordonho, Ana Vicente, Filipa Frazão oraz Francisco Nobre, z panią dyrektor Raquel Santos na czele. Uczestniczyli w nim również reprezentanci uczelni z Estonii oraz trzech innych uczelni z Polski. Podczas spotkania pani dyrektor przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące uczelni przyjmującej, w tym strukturę organizacyjną i ofertę edukacyjną. Po prezentacji reprezentanci uczelni oprowadzili nas po kampusie uczelni. 

Uniwersytet jest największą prywatną uczelnią wyższą w Portugalii. W ostatnim czasie jej oferta została poszerzona o możliwość studiowania w Porto. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz kierunków. Przedstawiciele uczelni poinformowali również o skali umiędzynarodowienia Uczelni ( studiują na niej studenci z 84 krajów). 

W kolejnych dniach odbyły się spotkania z dyrektorem ds. innowacji panem Paulo Ferreira oraz João Ildefonso, kierownikiem ds. systemów telekomunikacyjnych, którzy zaprezentowali sprzęt, systemy IT wykorzystywane w uczelni oraz wprowadzane innowacje usprawniające codzienną pracę pracowników oraz studentów. Przedstawili także zakres prowadzonych w uczelni projektów w dziedzinie IT. 

Pracownicy SGSP mieli także przyjemność spotkać się z profesorami Marko Beko i Slavisa Tomic, którzy przybliżyli im na czym polega codzienna praca działu projektów tak dużej uczelni. Poruszono temat możliwości ewentualnej współpracy pomiędzy naszymi uczelniami dot. bezzałogowych statków powietrznych. 

W ramach mobilności odbyły się także spotkania z profesor Aną Loureiro oraz prof. Tânia Gaspar z wydziału psychologii. Była to doskonała okazja aby pomówić o dobrych praktykach w zakresie organizacji akademickiego centrum pomocy psychologicznej dla studentów Lusofony (projekt SPEAK), źródłach finansowania i współpracy ze szkołami psychoterapii w tym zakresie. Spotkanie było okazją do refleksji nad wyzwaniami i problemami, z jakimi najczęściej borykają się portugalscy i polscy studenci. Poruszono wątki wykluczenia, stresu, psychologicznych konsekwencji pandemii, jakości życia. Wstępnie zarysowano obszary możliwej przyszłej współpracy w międzynarodowych projektach badawczych dotyczących zdrowego środowiska pracy. Psycholog SGSP Katarzyna Bach mogła także obserwować codzienną pracę wydziału i odwiedzić psychologiczne laboratoria badawcze. 

Uczestnictwo w programie było doskonałą okazją do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i poszukiwania przestrzeni do współpracy z uczelnią partnerską w przyszłości. Nie bez znaczenia była również możliwość podniesienia kompetencji językowych oraz poznania kultury i tradycji Portugalii. 

Poniżej kilka zdjęć z wizyty. 

Inne wpisy z podobnych kategorii

Zakończenie realizacji projektu pt. Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE – Koordynacja i Standaryzacja
Zakończenie realizacji projektu pt. Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE – Koordynacja i Standaryzacja
Nazwa Programu: Sprawy wewnętrzneNazwa funduszu: Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021Nr umowy finansowej: 5/NMF/2021 Akademia...
Drugie szkolenie dla kandydatów na studia mundurowe (25 maja 2024 r.)
Drugie szkolenie dla kandydatów na studia mundurowe (25 maja 2024 r.)
Drugie szkolenie dla kandydatów na studia mundurowe (25 maja 2024 r.) Zapraszamy na jednodniowe szkolenie dla kandydatów na stu...
Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu w Siedlcach z udziałem Prorektora ds. Kształcenia i Studentów st. bryg. dr hab. inż. Tomasz Zwęgliński, prof. uczelni
Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu w Siedlcach z udziałem Prorektora ds. Kształcenia i Studentów st. bryg. dr hab. inż. Tomasz Zwęgliński, prof. uczelni
15 maja 2024 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu w Siedlcach, które stanowiło kulminacyjny moment obchodów ...