Skip to content
Logo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
LOGOWANIE

Studenci Akademii Pożarniczej z wizytą studyjną w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli

grupa osób pozuje do zdjęcia

W dniach 10–11 czerwca 2025 r. dziesięciu najlepszych studentów Akademii Pożarniczej – wyłonionych w ramach wewnętrznego naboru – odbyło wizytę studyjną w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy z zakresu ochrony ludności, reagowania kryzysowego, polityki bezpieczeństwa UE oraz funkcjonowania europejskich instytucji.

DZIEŃ 1 – Parlament Europejski i technologie kosmiczne w służbie bezpieczeństwa

Wizytę rozpoczęto od zwiedzania Parlamentu Europejskiego. Studenci zapoznali się z bieżącymi działaniami legislacyjnymi UE w zakresie ochrony ludności, zarządzania kryzysowego oraz budowania odporności na zagrożenia. Mieli także możliwość poznać codzienne funkcjonowanie Parlamentu oraz porozmawiać o aktualnych inicjatywach podejmowanych przez eurodeputowanych.

Wieczorem studenci wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy „Kosmiczne technologie, codzienne zastosowania – Bringing Space Down to Earth”, organizowanej w Parlamencie Europejskim pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE we współpracy z Agencją Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA). Wystawa w interaktywny sposób pokazywała, jak nowoczesne technologie satelitarne wspierają funkcjonowanie społeczeństw – od bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, przez energetykę i komunikację, aż po rolnictwo i zdrowie publiczne.

DZIEŃ 2 – Emergency Response Coordination Centre (ERCC)

Drugiego dnia wizyty delegacja odwiedziła Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Komisji Europejskiej (ERCC), które pełni kluczową rolę w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UCPM).

Program wizyty obejmował m.in.:

  • prezentację działań ERCC podczas sytuacji kryzysowych i sposobów tworzenia dokładnego obrazu sytuacyjnego,
  • analizę dotychczasowych aktywacji UCPM w związku z pożarami lasów oraz przygotowania do sezonu 2025,
  • przedstawienie systemu dyżurów i codziennego funkcjonowania centrum,
  • prezentację zaawansowanych systemów wczesnego ostrzegania, narzędzi naukowych oraz platform analitycznych służących do prognozowania i koordynowania wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

Studenci mieli również okazję spotkać się z Maciejem Popowskim – Dyrektorem Generalnym Dyrekcji Generalnej ds. Prowadzonych przez UE Operacji Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej (DG ECHO), który podzielił się swoimi doświadczeniami oraz wizją rozwoju europejskiego systemu ochrony ludności.

Udział w wizycie studyjnej to dla naszych studentów nie tylko wyjątkowe wyróżnienie, ale przede wszystkim szansa na zdobycie praktycznej wiedzy o strukturach, działaniach i wyzwaniach stojących przed Unią Europejską w zakresie ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i reagowania na katastrofy.

To pierwszy, ale z pewnością nie ostatni tego typu wyjazd. Akademia Pożarnicza podejmuje starania, aby wizyty studyjne w instytucjach międzynarodowych stały się elementem stałym w programie kształcenia i rozwoju naszych studentów.                                                                                                                                                                                                                                                             

Inne wpisy z podobnych kategorii

Sprawozdanie z mobilności Erasmus+ w Universitat Politècnica de València (Hiszpania)
Sprawozdanie z mobilności Erasmus+ w Universitat Politècnica de València (Hiszpania)
Sprawozdanie dr Anny Kociołek-Pęksy z Zakładu Edukacji Społecznej na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności: W d...
Wakacje na służbie – szkolenia operacyjne Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej w terenie i na wodzie
Wakacje na służbie – szkolenia operacyjne Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej w terenie i na wodzie
Szkolenia operacyjne JRG APoż: doskonalenie działań w terenie i na wodzie W lipcu 2025 roku funkcjonariusze Jednostki Ratownicz...
Projekt DRIVER+ otrzymał nagrodę Security Innovation Award 2025
Projekt DRIVER+ otrzymał nagrodę Security Innovation Award 2025
24 czerwca w Warszawie, podczas wydarzenia Security Research Event, Komisja Europejska przyznała nagrodę Security Innovation Aw...