Skip to content
Logo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
LOGOWANIE

Zakończenie kolejnych dwóch edycji szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla starostów i prezydentów miast na prawach powiatu

grupa osób pozuje do zdjęcia

 W dniu 20 lutego 2025 roku zakończyły się kolejne dwie edycje Wyższych Kursów Ochrony Ludności dla starostów i prezydentów miast na prawach powiatu (WKOL-P). W czterodniowym szkoleniu z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej udział wzięli Prezydenci miast Dąbrowa Górnicza, Gliwice i Kielce oraz Starostowie z powiatów Starachowickiego, Koneckiego, Staszowskiego, Włoszczowskiego, Kościańskiego, Kaliskiego, Pleszewskiego, Szamotulskiego, Konińskiego, Pilskiego, Kolskiego, Międzychodzkiego, Chodzieskiego, Suskiego, Nowotarskiego, Nowosądeckiego, Buskiego, Kazimierskiego, Opatowskiego, Ostrowieckiego, Pińczowskiego, Skarżyskiego, Sandomierskiego, Kieleckiego, Olkuskiego, Tarnowskiego i Jędrzejowskiego.

Kurs dopasowany do uwarunkowań powiatowego szczebla kierowania bezpieczeństwem państwa oparty jest na programie stanowiącym załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2025 r. w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności
i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia (poz. 162).

W ramach szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej prowadzonych przez Akademię Pożarniczą starostowie oraz prezydenci miast na prawach powiatu realizowali zajęcia w ramach następujących modułów tematycznych:

  • MODUŁ I. ŚRODOWISKO BEZPIECZEŃSTWA;
  • MODUŁ II. KIEROWANIE BEZPIECZEŃSTWEM;
  • MODUŁ III. SYSTEM OCHRONY LUDNOŚCI I OBRONY CYWILNEJ;
  • MODUŁ IV. DOBRE PRAKTYKI.

W ostatnim dniu szkolenia uczestnicy brali czynny udział w debacie eksperckiej, moderowanej przez Kierownika WKOL-P Pana mł. bryg. dra hab. inż. Pawła Gromka, prof. uczelni. W debacie jako eksperci wystąpili również:

  • Pan prof. dr hab. inż. Grzegorz Sobolewski (APoż);
  • Pan bryg. mgr inż. Grzegorz Borowiec (Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa; Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie).

Dziękujemy uczestnikom za aktywność i zaangażowanie.

Osoby zainteresowane tematyką ochrony ludności i obrony cywilnej zapraszamy do odwiedzenia dedykowanej strony internetowej przygotowanej przez Akademię Pożarniczą. Strona dostępna pod adresem: https://ochronaludnosci.edu.pl

fot. Tomasz Zamiela, Akademia Pożarnicza, Katarzyna Woźniak

Inne wpisy z podobnych kategorii

Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej na Uniwersytecie Niccolò Cusano w Rzymie
Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej na Uniwersytecie Niccolò Cusano w Rzymie
W ramach programu Erasmus+ st. kpt. mgr inż. Mateusz Urbańczyk z Akademii Pożarniczej zrealizował mobilność dydaktyczną na Uniw...
Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej w University of Patras
Mobilność Erasmus+ funkcjonariusza Akademii Pożarniczej w University of Patras
W dniach 15–18 czerwca 2026 r. st. bryg. mgr inż. Karina Jarosławska-Kolman z Katedry Ratownictwa Medycznego APoż uczestniczyła...
Reprezentacja Akademii Pożarniczej na 42. Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym
Reprezentacja Akademii Pożarniczej na 42. Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym
Reprezentacja naszej uczelni wzięła udział w 42. Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym. Drużyna Akademii wystartowała w ko...