W dniach 30.06–04.07.2025 r. pracownice Działu Kadr Akademii Pożarniczej – Stanisława Modzelewska oraz Monika Parada miały okazję uczestniczyć w mobilności w ramach programu Erasmus+ w jednej z uczelni partnerskich – Ludovika University of Public Service w Budapeszcie, na Węgrzech. Wyjazd miał na celu wymianę doświadczeń i informacji dotyczących pracy administracyjnej, poznanie struktury oraz infrastruktury uczelni, a przede wszystkim podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz językowych.
Ludovika University of Public Service ma ciekawą i bogatą historię. Zgromadzenie Narodowe podjęło decyzję o utworzeniu Królewskiej Węgierskiej Akademii Wojskowej Ludwika na mocy Ustawy VII z 1808 roku. Maria Ludwika Beatrix Habsburg-Este przekazała na ten projekt swój dar koronacyjny w wysokości 50 000 forintów węgierskich (co według obecnego przelicznika wynosi ok. 670–830 000 euro). Wkład ten został uhonorowany nadaniem instytucji nazwy Akademia Ludwika. Idea szkolenia oficerów wojskowych w języku węgierskim zjednoczyła cały naród, co zaowocowało falą darowizn publicznych. Łącznie na ten cel przeznaczono 995 100 forintów węgierskich (co według obecnego przelicznika wynosi ok. 13 milionów euro). W osobnym akcie prawnym wymieniono nazwiska 237 darczyńców.
Oficjalnie uniwersytet powstał w 2012 roku w wyniku połączenia trzech uczelni wyższych. Dzięki temu oferuje możliwość kształcenia studentów w głównych gałęziach służby publicznej – oficerów wojskowych, funkcjonariuszy organów ścigania oraz urzędników administracji publicznej. Co ważne, jest to jedyna tego typu uczelnia na Węgrzech.
Uczelnia charakteryzuje się podobnym profilem działalności naukowo-dydaktycznej do Akademii Pożarniczej, co umożliwiło wzajemną wymianę doświadczeń. Studenci mają możliwość kształcenia na studiach licencjackich, magisterskich oraz doktoranckich, na pięciu różnych wydziałach. Dużą wagę przykłada się do zajęć praktycznych i holistycznego podejścia do bezpieczeństwa.
Bardzo dużym atutem uczelni jest nowoczesna infrastruktura – akademiki, basen, strzelnica, boiska, sale wykładowe, miejsca do odpoczynku i nauki dla studentów oraz wiele innych. Ponadto większość budynków uniwersytetu znajduje się w parku miejskim, co umożliwia spędzenie przerw od zajęć wśród zieleni na świeżym powietrzu.
Poza czasem spędzonym na wymianie doświadczeń na uniwersytecie, wyjazd stanowił również doskonałą okazję do poznania węgierskiej kultury, tradycji i codziennego życia oraz zwiedzenia pięknego i zabytkowego Budapesztu. Bez wątpienia mobilność w ramach Erasmus+ otwiera nowe perspektywy, pozwala na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów i umocnienie relacji partnerskich z innymi uczelniami. Wyjazd stanowił również szansę na przełamanie barier (w tym językowych), poszerzenie horyzontów, zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności, które są nieocenione zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.