Skip to content
Logo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
LOGOWANIE

Walne Zgromadzenie EFSCA w Akademii Pożarniczej w Warszawie

grupa osób pozuje do zdjęcia

W dniu dzisiejszym w murach Akademii Pożarniczej w Warszawie rozpoczęło się walne zgromadzenie członków Europejskiego Stowarzyszenia Szkół Pożarniczych (EFSCA) oraz walne zgromadzenie zarządu stowarzyszenia.

Wydarzenie zostało poprzedzone konferencją pt. „Współpraca międzynarodowa – mechanizmy podniesienia jakości szkolenia strażaków w strukturach straży pożarnych”.

Konferencję otworzył prezydent EFSCA, Arvid Graeger. Następnie odbyło się uroczyste podniesienie flag Polski, Unii Europejskiej oraz EFSCA. Tradycją konferencji EFSCA jest wywieszanie flagi stowarzyszenia obok flag UE i kraju goszczącego, co symbolizuje nasz wspólny cel – wymianę wiedzy i zapewnienie podstaw do współpracy. Podchorążowie z Akademii Pożarniczej sprawili, że ten moment był naprawdę wyjątkowy.

W trakcie konferencji podpisano Memorandum of Understanding pomiędzy EFSCA a Federacją Europejskich Funkcjonariuszy Straży Pożarnych (FEU). Obie organizacje wyznają wspólną misję doskonalenia straży pożarnej poprzez wymianę doświadczeń, informacji i edukacji.

Na uroczystości obecny był reprezentant Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, mł. bryg. Rafał Sołowin. Przedstawił on członkom EFSCA spostrzeżenia na temat międzynarodowych działań Polski w zakresie ochrony ludności, omówił doświadczenia zdobyte podczas licznych katastrof w Europie oraz przygotowania do międzynarodowych ćwiczeń Fenix.

Artur Malantanowicz, lider zespołu Sieci Wiedzy o Mechanizmie Ochrony Ludności UE, zaprezentował pracę Departamentu Operacji Ochrony Ludności i Pomocy Humanitarnej Komisji Europejskiej #DGECHO. Opowiedział o możliwościach, jakie stwarza ten mechanizm oraz uczestnictwie w jego działaniach.

Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i doskonalenia współpracy międzynarodowej w zakresie szkolenia strażaków. Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak wybitnych specjalistów i przedstawicieli różnych instytucji zaangażowanych w ochronę ludności. Akademia Pożarnicza w Warszawie z dumą wspiera inicjatywy, które przyczyniają się do podnoszenia jakości szkoleń i współpracy na szczeblu międzynarodowym.

Inne wpisy z podobnych kategorii

Projekt DRIVER+ otrzymał nagrodę Security Innovation Award 2025
Projekt DRIVER+ otrzymał nagrodę Security Innovation Award 2025
24 czerwca w Warszawie, podczas wydarzenia Security Research Event, Komisja Europejska przyznała nagrodę Security Innovation Aw...
Sprawozdanie z pobytu w Ludovika University of Public Service w Budapeszcie (Węgry) w ramach programu Erasmus+
Sprawozdanie z pobytu w Ludovika University of Public Service w Budapeszcie (Węgry) w ramach programu Erasmus+
W dniach 30.06–04.07.2025 r. pracownice Działu Kadr Akademii Pożarniczej – Stanisława Modzelewska oraz Monika Parada miały okaz...
Sprawozdanie z pobytu szkoleniowo-dydaktycznegow Technische Universität München (Niemcy)
Sprawozdanie z pobytu szkoleniowo-dydaktycznegow Technische Universität München (Niemcy)
St. bryg. dr hab. inż. Adam Krasuski, prof. uczelni oraz kpt. mgr inż. Wojciech Kowalski z Instytutu Inżynierii Bezpieczeństwa ...